Zeman přistál v Číně. Uvidí prezidenta, půjde na slavnostní večeři

02.09.2015 8:08

Armádní letecký speciál s prezidentem Milošem Zemanem a jeho manželkou Ivanou na palubě přistál po desáté hodině dopoledne místního času v Pekingu. Hlava státu během prvního dne návštěvy Číny absolvuje přijetí u čínského prezidenta Si Ťin-pchinga i slavnostní večeři se všemi představiteli států a vlád, kteří byli na čínské oslavy konce druhé světové války pozváni.

Zeman přistál v Číně. Uvidí prezidenta, půjde na slavnostní večeři
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman vystupuje z leteckého speciálu v Pekingu

Delegace prezidenta republiky ve středu před půl jedenáctou dopoledne místního času dorazila armádním leteckým speciálem Airbus do Pekingu. Zeman do Číny dorazil na pozvání svého protějšku v rámci oslav 70. výročí ukončení druhé světové války.

Českého prezidenta v Číně nečeká zrovna odpočinkový program. Naopak. Ihned po přistání na pekingské letiště a krátkém zastavení v hotelu absolvoval Zeman jednání s českým velvyslancem v Čínské lidové republice. Poté poobědval se zástupci CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism působících v Číně.

Z nočního mezipřistání v ruském Novosibirsku. Foto - Radim Panenka

Během odpoledne prezident Zeman položí květiny na náhrobek Karla Slavíčka, českého misionáře působícího v Pekingu. V půl sedmé místního času (+ 6 hodin oproti České republice) bude Miloš Zeman přivítán prezidentem ČLR Si Ťin-pchingem. Hned poté se zúčastní slavnostní večeře pořádané čínským prezidentem na počest představitelů států a vlád, kteří byli na oslavy pozváni. Samotné pozvání zřejmě žádnou samozřejmostí nebylo, slovenský prezident Andrej Kiska údajně žádnou pozvánku neobdržel.

Hlavní část programu se odehraje během čtvrtka, kdy zhlédne velkolepou slavnostní vojenskou přehlídku. Ve stejný den, v odpoledních hodinách se navíc Zeman setká také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci spolu naposled mluvili letos 9. května v Moskvě.

Svým kritikům prezident v exkluzivním rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vzkázal, „že čínských vojáků zahynulo sedmnáct milionů, že díky nim vázali japonskou armádu, která by jinak mohla z východu zaútočit na Sovětský svaz, a pak by celá druhá světová válka skončila úplně jinak a mnozí z nás nebo z našich předků by už tady nebyli“.

Jeho kritici si dle slov prezidenta hledají každou záminku, aby nesouhlasili s jeho postupem. „Nicméně já nejsem loutkou svých kritiků,“ řekl jasně Zeman.

Součástí prezidentské delegace v Číně je mimo jiné slavný fotbalista Pavel Nedvěd, předseda Fotbalové asociace Miroslav Pelta, právník a šéf České unie sportu Miroslav Jansta, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, prezident Česko-čínské obchodní komory Jaroslav Tvrdík nebo exministr zahraničí Jan Kohout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…