Zemřel prezident von Weizsäcker, který sjednotil Německo. Čeští politici vzpomínají s dojetím

31.01.2015 17:22

Za jednu z nejvýznamnějších osobností německé politiky posledních desetiletí považuje český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) bývalého německého prezidenta Richarda von Weizsäckera, který dnes zemřel v Berlíně ve věku 94 let. "Jeho skon je velkou ztrátou pro Německo i pro celou Evropu," uvedl Sobotka v kondolenci, kterou zaslal německé spolkové kancléřce Angele Merkelové. Informace o tom přinesla ČTK.

Zemřel prezident von Weizsäcker, který sjednotil Německo. Čeští politici vzpomínají s dojetím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka zavítal do sportovního klubu Slavie. Návštěva se nesla v přátelském duchu

Pro občany České republiky zůstane Richard von Weizsäcker v paměti nejen jako prezident německého znovusjednocení, ale také jako protějšek prezidenta Václava Havla, spolu se kterým položil základy rozvoje přátelské sousedské spolupráce mezi našimi zeměmi a dnešní vynikající česko-německé vztahy, míní český předseda vlády. 
    
Také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) připomíná Weizsäckerovy zásluhy o dobré vztahy se sousední zemí. "Prezident Weizsäcker při své návštěvě Prahy a Václava Havla na začátku roku 1990 položil základní kamen dnešním velmi dobrým německo-českým vztahům. Nese mimořádnou zásluhu na tom, jakými jsme dnes sousedy," napsal Zaorálek. 
    
Podle Sobotky byl Richard von Weizsäcker velkou morální autoritou již před svým zvolením do funkce spolkového prezidenta. "Jeho víra v demokratické hodnoty a mezinárodní mír zůstávají odkazem a inspirací, která je právě v dnešních dnech velmi aktuální," uvedl. 
    
Také Alexandr Vondra, který v letech 1990 až 1992 působil jako Havlův zahraničněpolitický poradce a dalších pět let jako první náměstek ministra zahraničních věcí, připomíná, že Weizsäckerův odchod je "svým způsobem velká ztráta i pro Českou republiku". 
    
"Protože odešel člověk, který se výrazně zasloužil o spolupráci mezi ČR a Německem a o narovnání v česko-německých vztazích. Odešel velký gentleman a muž, o kterém (bývalý český prezident) Václav Havel mluvil jako o 'prezidentském učiteli'," řekl Vondra. 
    
Richard von Weizsäcker byl šestým německým prezidentem v letech 1984 až 1994 a byl považován za jednu z nejvýraznějších morálních autorit poválečné německé politiky. Proslul tím, že označil 8. květen 1945, tedy den německé porážky v druhé světové válce, za "den osvobození Německa od nelidské nacistické diktatury". Za tento výrok u příležitosti 40. výročí konce války si podle zpravodajství Deutsche Welle vysloužil celosvětové uznání. Než se stal prezidentem, byl v letech 1981 až 1984 starostou Západního Berlína. V říjnu 1985 se stal prvním prezidentem tehdejšího Západního Německa, který navštívil Izrael. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…