Zhroucení systému už se možná nedá zabránit. Přijdeme o všechno, varuje komentář

09.10.2013 9:53

Publicista Vilém Barák se bojí o budoucnost naší společnosti. Ta podle něj staví svoji prosperitu na rozpočtových dluzích, "výrobě" peněz z ničeho a utrácení budoucích penzí. Beze změny přijdeme o všechno, píše ve svém komentáři pro Lidové noviny.

Zhroucení systému už se možná nedá zabránit. Přijdeme o všechno, varuje komentář
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Barák píše ve svém komentáři o tom, jak lidé s každými novými volbami věří, že se něco změní, očekávají vyšší úroveň politiky i politiků, vlídnou státní správu nebo třeba zlepšení školství a péče o potřebné. Nicméně zatím politické mravy hrubnou, veřejný dluh roste a byrokracie se rozpíná.

Naše společnost navíc svoji prosperitu staví na špatných základech. Volby současné problémy neřeší. Příčinou problémů je podle autora nedokonalost demokracie. "Lidé ke své škodě registrují kolaps společnosti, až když probíhá a nejde zastavit. Proto si vůbec nejsem jist, zda zhroucení současného systému lze zabránit, ale považuji za nutné se o to alespoň pokusit," píše autor.

Beze změny to nepůjde

Řešením je podle Baráka to, že by Parlament musel omezit sám sebe, aby poslanci neměli neomezenou moc, a musel by uzákonit dluhovou brzdu v podobě zmrazení růstu výdajů až do doby splacení veřejného dluhu. Nepředvídatelné výdaje je podle autora nutné řešit nikoliv půjčkami, ale čerpáním z rezerv.

Ústava si prý zaslouží doplnění. "Každý občan může rezignovat na určité služby státu. Parlament nesmí přijmout jakékoli zvýšení daní a poplatků nad současnou úroveň, nesmí zvýšit míru nesvobody, tedy stanovení nové povinnosti není možné bez současného zrušení stávající povinnosti ve stejném rozsahu," navrhuje publicista.

Součástí nutných reforem je pak prý určení konečného množství peněz v oběhu, zrušení systému sociálního pojištění a to, že podpory, dávky a příspěvky by byly podmíněny veřejnou prací. Výši státních penzí je třeba snižovat na demografickém vývoji, snaha o udržení stále více deficitního penzijního systému je podle autora předem ztracený boj.

Pokud prý má všechno zůstat tak, jak je, máme si zachovat prosperitu a spokojený život, musí se všechno změnit. "Beze změny přijdeme úplně o všechno, vysokou životní úroveň, bezpečí, sociální zajištění, vyspělou lékařskou péči, svobodu i majetek. Zbudou po nás jenom rozvaliny, bezpočet úřadů a cyklostezek odněkud nikam a rozhleden v okolí," uzavírá Vilém Barák pro LN.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…