Zlom v Rusku? Lidé povstali daleko od Moskvy. Státní TV bezmocná

04.08.2020 10:28

Washington Post informuje o situaci v Rusku. Mohutné protesty zachvátily největší město na ruském Dálném východě. Do ulic Chabarovsku vyšlo více než 50 000 lidí. Důvodem je zatčení místního gubernátora Sergeje Furgala z Liberální demokratické strany. Ten v posledních volbách drtivě porazil kandidáta Putinova Jednotného Ruska. Guvernér byl zatčen minulý měsíc za to, že měl být jako podnikatel údajně organizátorem několika vražd.

Zlom v Rusku? Lidé povstali daleko od Moskvy. Státní TV bezmocná
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

Anketa

Který moderátor talk show je lepší?

34%
hlasovalo: 8593 lidí
Ruská politika se po staletí utvářela výhradně v hlavních městech. V Petrohradě nebo později v Moskvě. Komentátor Vladimír Kara-Murza se domnívá, že už to zřejmě neplatí. Politická pozornost se přesunula 3800 mil od Moskvy právě do Chabarovsku.

Oblast byla trnem v oku centrální vládě  od roku 2018, kdy kandidát podporovaný Kremlem prohrál v gubernátorských volbách právě se Sergejem Furgalem v poměru 70:28. Podobně tomu tak bývalo i v několika předchozích volbách po celém Rusku, kdy prokremelští kandidáti prohráli, i když pravým opozičním lídrům bylo zakázáno se voleb účastnit. 

Protesty se okamžitě staly celonárodním tématem. Hned po svém zatčení byl gubernátor Furgal převezen do Moskvy. Reakce byla okamžitá. Požadavkem demonstrantů nejdříve bylo, aby byl řádně souzen přímo v Chabarovsku a ne v hlavním městě. V následujících dnech se jejich zloba obrátila přímo na Kreml a dožadují se rezignace prezidenta Putina. Zaznívají hesla jako: „Svrhněme cara“ nebo „Probuď se, Rusko“. Opoziční lídr Andrej Pivovarov, který se protestů účastní, říká: „Potkali jsme důstojníka z Národní gardy, řekl nám, že on také podporuje to, co se tady děje, a pokud přijde rozkaz rozprášit demonstranty, on a jeho kolegové si sundají uniformy.“

Kara-Murza má za to, že protesty jsou tak úspěšné, protože státem kontrolovaná televize, dlouho zajišťující Putinův režim, přestává hrát tak významnou roli jako kdysi. Souvisí to podle něj s rostoucím přístupem Rusů k internetovému zpravodajství. Propaganda se stává stále méně účinnou i kvůli klesajícím cenám ropy a propadu ekonomiky zapříčiněném korona krizí. Jediné, co prý státu ještě zbývá, je násilná represe. Navzdory státní cenzuře ví, podle společnosti Levada Centre, o událostech na východě země až 83 % Rusů a 45 % je podporuje. Navíc třetina Rusů říká, že by se zúčastnila podobných protestů v jejich vlastních regionech   

V září budou v Rusku probíhat ve více než třiceti ruských regionech volby do zastupitelstev a městských rad. Podle posledního průzkumu společnosti Levada se důvěra v prezidenta a režim v Kremlu propadla na 23 %. Tedy nejnižší co kdy byla. Demonstrace v Chabarovsku mohou být podle Murzy silným signálem pro politické představitele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…