Zveřejněna první čísla preferencí sesbíraná při kauze Brady. Nahlédněte

7. 11. 2016 12:02

Hnutí ANO Andreje Babiše posiluje. Druhá sociální demokracie přichází o podporu svých voličů. Přinesl to průzkum agentury SANEP, který se uskutečnil ve dnech 27. 10. až 2. 11. STEM pro změnu přinesl informace o popularitě politiků. Tyto průzkumy jsou první po kauze kolem (ne)vyznamenaného Jiřího Bradyho, průzkum STEM však nálady kolem 28. října ještě nezaznamenal.

Zveřejněna první čísla preferencí sesbíraná při kauze Brady. Nahlédněte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Podle průzkumu agentury SANEP se hnutí ANO v současné době těší přízni 26,9 % voličů. Druhá ČSSD zaostává – má podporu pouze 16,4 % voličů. Agentura konstatuje, že k výraznějšímu posilování voličské důvěry u hnutí ANO může docházet jak v důsledku předvolebního klání před krajskými volbami, tak zejména po krajských volbách, ale i v důsledku celkové politické situace. K hnutí se tak zřejmě přiklání jak pravicoví, tak i levicoví voliči. 

Anketa

Bez ohledu na to, po čem toužíte: Jak to podle vás dopadne v USA?

hlasovalo: 6834 lidí

U sociálních demokratů voličům zřejmě chybí silná vůdčí osobnost i silné a motivující ideje. „O tom, že onou ideou není ani ‚protibabišovské‘, ale ani ‚protizemanovské‘ téma, je zřejmé jak z oslabující ČSSD, tak i z nikterak zvyšujícího se zájmu o pravicové subjekty,“ konstatuje SANEP, v jehož průzkumu by se na třetím místě umístili komunisté s 12,7% body. Čtvrtí by byli občanští demokraté (11,8 %) a pátá TOP 09 s 6,3 %. Pětiprocentní hranici překročila i strana KDU-ČSL s šesti procenty a Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury s 5,7 %. Především Okamura výrazně posílil - v červnu měla jeho strana 4,9 procenta. Lidovci stále oscilují kolem šesti procent. 

Pod pětiprocentní hranicí by v listopadu skončila se ziskem 3,8 % hlasů Česká pirátská strana, Strana zelených a STAN by shodně získaly 2,6 % hlasů. Úsvit-NK má pak aktuální podporu 1,2 % voličů. 

Hnutí ANO by tak v Poslanecké sněmovně obsadilo 63 křesel, ČSSD 38 křesel, komunisté 30 křesel, ODS 27 křesel, TOP 09 15 křesel, KDU-ČSL 14 křesel a SPD 13 křesel. 

Průzkum ZDE

Podle průzkumu STEM, který se pro změnu zaměřil na popularitu politiků, je patrné oslabení pozitivních hodnocení. Nejvýraznější je v případě ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Nejlépe hodnoceným politikem je stále ministr financí Andrej Babiš (ANO), na druhém místě je jeho stranický kolega Martin Stropnický. Až třetí je premiér Bohuslav Sobotka. Čtvrtý je pak Tomio Okamura. 

Průzkum ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…