Ali AkbarJokar: Ve jménu Boha

06.07.2015 18:08

Jednání o jaderném programu mezi Íránem a 5+1 - mezinárodní mírová spolupráce

Ali AkbarJokar: Ve jménu Boha
Foto: pixabay.com
Popisek: Írán

V těchto dnech probíhá intenzivní jednání vysokých diplomatůz Íránské islámské republiky a 5+1 zemí zapojených do jednání s cílem dosáhnout komplexní dohody o íránském jaderném programu, který má velký význam pro mezinárodní vztahy. Důležitým aspektem při těchto rozhovorech je politická vůle, která se v posledních 20ti měsících projevila na obou stranách. Očekává se, že výsledek této politické vůle se projeví i při závěrečných jednáních.

Íránský mírový jaderný program, který byl zahájen v roce 1979, ještě před islámskou revolucí, vznikl na základě spolupráce se Západem, včetně Spojených států.

Po vítězství Islámské revoluce, západní státy přestaly dodržovat dohodnuté podmínky o spolupráci. Tato skutečnost donutila Írán, aby využil svůj domácí vědecký potenciál k využití této vědy pro nevojenské účely, výrobu energie, v medicíně a zemědělství. Důležitým bodem je v tomto případě spolupráce Íránu s MAAE, která prováděla mnoho inspekcí v Íránských jaderných zařízeních. Jinak řečeno, íránský jaderný program po zmíněných kontrolách ukázal, že je tento program využíván pro mírové účely a nikoliv pro vojenské.

Není žádným tajemstvím, proč otázka Íránu je považována za fiktivní krizi. Jedním z důvodů je, že některé země a politické skupiny tak sledují svůj politický a ekonomický prospěch v této oblasti.

Nicméně, Íránská islámská republika, se všemi problémy, které se objevily během posledních 12ti let trvalé spolupráce a jednáním s MAAE, dokázala mírovou povahu svého jaderného programu. Nejvyšší politické a duchovní orgány země ukázaly světu, že využití jaderné vědy pro vojenské účely není přijatelné a v íránské bezpečnostní strategii nemá žádné místo.

V současné době 5 států Rady bezpečnosti plus Německo stojí proti skutečnosti, zda podepisovat tuto dohodu a tím pomáhat mezinárodní Organizaci pro jadernou bezpečnost nebo promeškat tuto možnost a dát příležitost extremistům, kteří často sami mají jadernou bombu, kterou mohou zneužít.

Zdá se, že v prvním případě posílíme kulturu dialogu v mezinárodních vztazích. Tato cesta nejen pomůže oživit situaci vztahů mezi Íránem a Evropou ale pomůže využít své dlouhodobé zkušenosti v oblasti boje proti terorismu a extremismu v regionu i ve světě.

Není pochyb o tom, že podepsáním této dohody se otevřou dveře pro bilaterální spolupráci s evropskými zeměmi, jakož i dodržování směrnic a rezolucí Rady bezpečnosti a EU. Tyto vztahy jsou v poslední době stagnující a slabé.

Ali AkbarJokar
Iránský chargé d'affaires v Praze

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.