Česká ženská lobby: Černý pátek pro polské ženy

29.09.2016 14:05

V pondělí 26. 9. 2016 se před polskou ambasádou uskutečnil protest proti vývoji v oblasti potratového zákona v Polsku a za podporu reprodukčních práv polských žen. Polská vláda v pátek 23. 9. 2016 odmítla legislativní návrh, který by umožnil svobodně se rozhodnout pro potrat do 12 týdne od početí, jak je tomu ve většině evropských států.[1] Tento návrh byl iniciován peticí, kterou podepsalo na 100 tisíc polských mužů a žen. Zároveň začal být projednáván návrh zákona iniciovaný stranou Právo a spravedlnost, který na popud katolické církve zakazuje zcela umělé přerušení těhotenství vyjma případů, kdy je žena přímo ohrožena na životě. Je třeba zdůraznit, že již nyní má Polsko jeden z nejpřísnějších potratových zákonu na světě. Potrat je v Polsku na rozdíl od České republiky nezákonný, s výjimkou následujících tří případů: když je těhotenství důsledkem znásilnění nebo incestu; když je život těhotné ženy v ohrožení; nebo když je plod vážně poškozen.

Česká ženská lobby: Černý pátek pro polské ženy
Foto: pixabay.com
Popisek: Těhotná žena, ilustrační foto

Nový legislativní návrh chce omezit právo na potrat i v těchto případech. Nejen to. „Vzhledem k tomu, že je prenatální testování spojeno byť s velmi malým rizikem potratu, bude zakázáno a lékaři provádějící prenatální vyšetření by mohli čelit obvinění z trestného činu. V neposlední řadě bude post-koitální antikoncepce (pilulka po) kvalifikována jako časný potrat a tedy zakázána (podobně jako nitroděložní tělísko).“[2]

Ženy v Polsku by přijetím zákona zcela ztratily základní lidské právo svobodně rozhodovat o svém těle, ale také o svém životě a životě svých rodinných příslušníků. Již nyní je jim odejmuta možnost samostatně posoudit, jaké chování je v jejich individuální situaci morální a správné. Návrhem zákona se ale stávají pravidla katolické církve závazná všem polským ženám bez ohledu na jejich vyznání a individuální žebříček hodnot. Život oplodněného vajíčka tak nabývá stejné nebo dokonce vyšší hodnoty než životy žen, které je nosí ve svém těle. Svobodné rozhodnutí vystavuje ženy riziku až pětiletého vězení, stejně jako lékaře a lékařky, kteří by ji s potratem pomohli.

Navrhovaný zákon nepovede k zastavení potratů, ale k jejich vykonávání v ilegalitě, v podmínkách a praktikami ohrožujícími zdraví a život žen a k dalšímu vzrůstu potratové turistiky u těch žen, které si to mohou finančně dovolit.  Již v současnosti podstoupí podle odhadů potrat v zahraničí až 150 tisíc polských žen ročně[3].

Další protestní akce proti plánované potratové legislativě v Polsku se uskuteční v sobotu 1. 10. od 13:00 hod na Palackého náměstí v Praze. Pod názvem „černý protest“ se uskuteční protesty nejen v Polsku, ale mnoha dalších evropských zemích.

Česká ženská lobby považuje přístup k bezpečnému a legálnímu potratu za jedno ze základních lidských práv všech žen. Přijetí protipotratového zákona v Polsku by znamenalo ohrožení zdraví a životů polských žen, což považujeme v 21. století za zcela nepřípustné.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…