Daniel Veselý: Válka v Jemenu přes příslib diplomacie pokračuje

28.04.2015 17:28

Přestože koalice arabských států v čele se Saúdskou Arábií po měsíc trvající vzdušné kampani slíbila, že dá přednost diplomatickým jednáním se vzbouřenými Hútii, letecké nálety neustaly a v zemi nadále panuje vážná humanitární katastrofa.

Daniel Veselý: Válka v Jemenu přes příslib diplomacie pokračuje
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

Jemen, zchudlý stát nacházející se skrčen na výspě Arabského poloostrova, zůstává nadále paralyzován násilnostmi přicházejícími ze vzduchu, země i moře.

Vzdušná intervence, vedená Saúdskou Arábií s klíčovou vojenskou asistencí USA, navzdory slibu Rijádu ohledně zahájení diplomacie pokračuje, a to prostřednictvím leteckých náletů, jež jsou zaměřeny na jednotlivé provincie, ale i na pozice rebelů v hlavním městě Saná včetně prezidentského paláce. Mezitím v ulicích klíčového přístavního města Aden pokračují tuhé boje mezi šíitskými Hútii a silami loajálními bývalému prezidentovi Hadimu.

V Adenském zálivu se nacházejí íránská válečná plavidla, jejichž posádky podle některých pozorovatelů zásobují Hútie zbraněmi a dalším vojenským materiálem, ač neexistují spolehlivé důkazy o tom, že by Teherán šíitské povstalce skutečně vojensky podporoval. 

Do jemenských vod před několik dny připlula americká letadlová loď Teodore Roosevelt se zjevným záměrem – překazit případné zásobování Hútiů íránskými zbraněmi. Přítomnost americké letadlové lodi v Adenském zálivu má ale spíš symbolizovat přátelské gesto vůči Saúdům a podporu od dlouhodobého spojence.

Řada zasvěcených pozorovatelů odmítá přistoupit na mainstreamový narativ, tedy na široce medializovanou domněnku, že v Jemenu jde o střetnutí sunnitské Saúdské Arábie a íránských proxy sil – šíitských Hútiů. Jednoduše řečeno má jít o boj mezi regionálními mocnostmi.

Novinář Gareth Porter naopak dokazuje, že Hútiové svou vojenskou kapacitu budovali během vnitřních válek s vládními jednotkami a loni navázali spojenectví s Hádího předchůdcem – bývalým prezidentem Salehem, který byl donucen opustil úřad v roce 2012 a který díky svým rozsáhlým konexím těmto rebelům poskytoval přísun zbraní s prostým záměrem – dostat se opět k moci.

Díky této skutečnosti, jak Porter pokračuje, se Hútiům podařilo dobýt Saná a svrhnout vládu prezidenta Hádího.  Je očividné, že přímé vojenské angažmá Washingtonu ve vzdušné kampani Rijádu a spol. je problematické.

Invaze se totiž uskutečnila navzdory tomu, že nesplňovala dvě podmínky dané mezinárodním právem: Saúdská Arábie ani žádný její koaliční partner nebyli Hútii přímo napadeni, a samotná operace postrádá mandát Rady bezpečnosti OSN, a je proto ilegální. Suma sumárum: případné zásilky zbraní rebelům jsou nepřípustné, ale totéž neplatí pro Saúdskou Arábii a její spojence, jimž Bílý dům rychlostí blesku dodal munici a další vojenský materiál, aby útok na Jemen probíhal bez komplikací.

Podle aktuálních údajů OSN zemřelo v Jemenu za uplynulý měsíc při bombardování 551 civilistů včetně 115 až 150 dětí. Z domovů násilnosti vyhnaly 150.000 Jemenců, bomby zasáhly 23 nemocnic a boje mezi znesvářenými stranami poškodily asi 30 škol a další civilní objekty.

Humanitární situace v zemi byla bědná již před jejím pádem do chaosu bezvládí a zahájením masivního bombardování a nyní se pro miliony bezprizorných Jemenců přirozeně dále zhoršuje. Jemen stál dlouho stranou zájmu mezinárodního společenství, přestože byl v tichosti destabilizován bezpilotními útoky v režii Obamova kabinetu. Válečný stav, v němž se tato země dnes zmítá, naplno odhalil její zranitelnost v podobě endemické chudoby, lability centrální vlády a ekologických problémů.  

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Kdo může za migrační pakt?

Tvrdíte, že když vás budeme volit, tak nás zbavíte migrantů. Jak? Jak chcete problém řešit, navíc když teď EP schválil migrační pakt? Taky tvrdíte, že jeho schválení byla zrada od této vlády, tak co pak změníte evropské volby? A jak to tedy je? Může za schválení paktu vláda nebo politici v Bruselu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Absence historické paměti

15:22 Ivo Strejček: Absence historické paměti

Přestože oslavy konce II. světové války jsou již bezmála týden za námi, chci se k nim dnes ještě vrá…