František Štván: ÚSTR je neobjektivní, proto je k ničemu

12.04.2013 20:42

Hysterie kolem odvolání ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana mne přesvědčuje, že je tento úřad vnímán mocnými jako nevysychající zdroj námětů k selektivnímu vymývání voličských mozků a k jejich strašení návratem totalitní minulosti.

František Štván: ÚSTR je neobjektivní, proto je k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening proti novému složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Ano k selektivnímu, neboť objektivní člověk za totalitní režim nepovažuje jen režim sovětského typu, ale každý režim, který funguje na principu deformování individua k jeho úplnému podrobení a ovládání všech oblastí společenského života, klidně i prostřednictvím represivních aparátů. A za ty stejně objektivní člověk nepovažuje jen STB či KGB, neboť fanatická ideologická krutost byla i nedílnou součástí křižáckých výprav, které byly vedeny např. proti pohanským Slovanům, tedy proti našim předkům, kteří si dovolili (nedemokraticky?) uctívat někoho jiného než papeži sloužící křižácká vojska.

Zkrátka a dobře. Touha vládnoucích po totalitním ovládání mas je nedílnou součástí historie lidstva. Ohánět se a poměřovat zrůdnost režimů počtem obětí je stejně hloupé, jako porovnávat rychlost šíření informací po internetu s rychlostí pěšího posla. Kdyby měli křižáci automatické zbraně či jiné vyhlazovací vymoženosti, pak by jejich převýchova měla stejně kruté parametry, jako šíření totalitních pravd v moderních dějinách lidstva.

Fakt, že církvi u nás bylo politicky odpuštěno, že jí bude navrácen majetek a dostane stamiliardové finanční odškodnění, na její totalitní minulosti z mého pohledu nic nemění, a proto jí z opatrnosti, byť učinila pokání, nevěřím. Už jenom proto, že vysvěcený kněz Daniel Herman evidentně zapomíná na "odpusť nám naše viny, jakož i my odpouštíme našim viníkům".

Kdyby se etickým kodexem Františka z Assisi řídil, pak by všem hříšníkům v kázání odpustil a nikdy by nepřijal funkci v ÚSTR, neboť jeho aktuálním posláním je selektivně zapomínat a selektivně neodpouštět...

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…