Jan Bureš: Bank of Japan jde proti proudu, ČNB dál aktivně brání korunu

18.12.2015 11:09

Americký krok směrem k dražším penězům zůstává zatím mezi velkými hráči (z vyspělých ekonomik) výjimkou.

Jan Bureš: Bank of Japan jde proti proudu, ČNB dál aktivně brání korunu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

ECB již dříve v prosinci rozhodla naopak o lehkém natažení měnové expanze a ještě agresivněji se vůči Fedu vymezila Bank of Japan. Ta trhy překvapila ohlášením agresivnějšího tisku peněz. Jednak se rozhodla, že bude nakupovat do bilance delší dluhopisy (7-12 let) a srazí tak výrazněji dolů právě delší sazby. Současně připraví nový program na skupování akcií, resp. akciových fondů obchodovaných na burze (ETF) v objemu 300 mld. JPY. Japonská centrální banka si navíc chce vybírat takové akcie, které aktivně investují do lidí a kapitálu. To zní zajímavě. Při pohledu na tyto závazky se ale člověk neubrání otázce, zda je primárním cílem takovéto politiky stále inflace?

Českou korunu nechává dražší dolar stejně tak jako slabší yen relativně klidnou a visí dál jako přibitá v těsné blízkosti intervenční hranice. Do Česka pravděpodobně v posledních týdnech opět začal proudit spekulativní kapitál ze zahraničí, který nedává české měně prakticky žádnou šanci podívat se na slabší úrovně. Příliv peněz z venku ale soudě podle nárůstu volné likvidity mezi bankami (zhruba +60 mld. korun od začátku listopadu) není tak velký jako v srpnu a v září tohoto roku. Může být také dočasně dán technickými faktory souvisejícími s blížícím se koncem roku. Ať jsou příčiny jakékoliv, výsledek je v tuto chvíli jasný - především krátké forwardové kurzy padají stále hlouběji pod intervenční hranici 27,00 EUR/CZK.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Poštovní spořitelny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…