Jan Bureš: Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?

25.07.2016 14:14

Británie podle prvních post-brexitových čísel krvácí - nálada mezi podniky v sektoru služeb je nejnižší od roku 2009 a nové objednávky i výroba zaznamenaly historicky vůbec nejprudší propad. Eurozóna naopak odolává překvapivě dobře - podnikatelská nálada se zhoršila v červenci jen kosmeticky a ve dvou největších ekonomikách se dokonce sentiment vylepšil. Otázka je, zda nám podobný obrázek vydrží i v nadcházejících měsících?

Jan Bureš: Eurozóna se po Brexitu drží dobře, co přinesou bankovní testy?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Británie by mohla z prvotního šoku v nejbližších měsících trochu vystřízlivět. Je jasné, že nejistota tamním podnikům nepřeje a investiční aktivita půjde dolů. Na druhou stranu, již na srpnovém zasedání bude pravděpodobně na negativní šok reagovat Bank of England, která má při porovnání s ECB k dispozici o poznání větší palebnou sílu. I proto slábne libra, což může řadě britských podniků v těžké situaci ulevit.

Na druhou stranu v eurozóně nakonec všechno nemusí vypadat tak růžově jako dnes. Brexit dodal podporu anti-evropským stranám i v jiných členských zemích EU. Další volby a referenda proto budou sledovaná s větším napětím a mohou podniky v eurozóně brzdit v rozletu (nejblíže říjnové ústavní referendum v Itálii). Navíc brexit nahlodal důvěru ve schopnost Unie a eurozóny řešit další potenciální krize - proto narostlo a pravděpodobně dál může růst napětí ve slabších bankovních systémech eurozóny (především v Itálii a v Portugalsku). Tento týden EBA (Evropská bankovní autorita) zveřejní výsledky zátěžových testů bank v EU. Testy tentokrát vypadají oproti minulým letům vcelku přísně - počítají s dvouletou recesí a velice pomalým oživením v třetím roce. Na rozdíl od minulých cvičení ale z testů automaticky nevyplynou požadavky na doplnění kapitálu. Bude tedy hodně záležet, jak s nimi naloží Evropská centrální banka a co konkrétně bude po italských bankách požadovat.

Jan Bureš
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…