Jan Bureš: Evropský průmysl zvolňuje, HDP kosmeticky slabší

14.02.2017 15:48

Evropský průmysl po silném listopadovém výsledku v prosinci trochu zvolnil své tempo a rostl meziročně o 2 %. V souladu s naším prvním odhadem byl také revidován lehce dolů výsledek HDP v eurozóně za čtvrtý kvartál (na 0,4 % mezikvartálně / 1,7 % meziročně). Žádnou revoluci ale nová čísla nepřinášejí.

Jan Bureš: Evropský průmysl zvolňuje, HDP kosmeticky slabší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Z velkých evropských ekonomik se dařilo ke konci uplynulého roku nejvíce Španělsku (3 % meziročně) a Německu (1,8 %). Z pasti relativně nízkého růstu se naopak v uplynulém roce zatím úplně nedostala Itálie a Francie. Obě dvě země v roce 2016 rostly dál tempem okolo 1 %, i když úplný závěr roku byl o něco lepší. Když odhlédneme od Polska, tak ke konci roku 2016 lehce zpomalil celý středoevropský region včetně české ekonomiky.

Začátek roku 2017 by se měl nést v podobném duchu. Očekáváme, že v prvním kvartále ekonomika eurozóny poroste tempem okolo 0,4 % (mezikvartálně) a za celý rok 2017 pak o 1,6 %. Ukazují na to slušné výsledky řady předstihových indikátorů, a to nejen v jádru eurozóny kolem Německa. Nálada v průmyslu šla v posledních měsících vzhůru poměrně rychle právě v problematické Itálii a Francii. Také prosincové výsledky italského a francouzského průmyslu nevypadají vůbec špatně - italský průmysl rostl v prosinci nejrychleji za posledních šest let (6,6 % meziročně).

Hlavní komplikací pro dobré ekonomické vyhlídky v tomto roce může být opět politika. Nabitý volební kalendář (Nizozemí, Francie, Německo), start jednání o brexitu a nedořešené problémy italských bank a řeckého dluhu mohou ve finále tlumit investiční aktivitu podniků nejen v eurozóně, ale i ve střední Evropě. I proto zatím ECB nebude na čísla reagovat a nebude uvažovat o zkrácení politiky QE. A také proto nelze čekat, že by čísla pozitivně ocenilo euro.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…