Jan Bureš: Rozvíjející se trhy může zasáhnout vlna splatného dluhu v objemu přes bilion USD

07.12.2017 18:48

Rozvíjející se trhy začínají být lehce nervózní a Čína ve stínu pokračujícího napětí v Severní Koreji a postupného růstu výnosů v USA ztrácí. Zatím se nejedná o žádnou paniku, ale čínský index za poslední dva týdny ztratil skoro 6% a své letošní zisky odmazal téměř na polovinu.

Jan Bureš: Rozvíjející se trhy může zasáhnout vlna splatného dluhu v objemu přes bilion USD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Přeinvestované a vnitřně předlužené ekonomiky jako Čína budou mít problémy bezesporu i v příštím roce a nejsou v rámci rozvíjejících se trhů samy. Křehčí finanční systémy bude trápit především pokračující globální růst ceny peněz. Jako zlomový vidíme okamžik, kdy i ECB spojí síly s americkým Fedem, ukončí politiku QE a začne trhy připravovat na první růst úrokových sazeb – pravděpodobně na konci příštího roku.

Situace na rozvíjejících se trzích může být o to nebezpečnější, že v příštím roce bude vysoký objem splatného dluhu - podle banky MUFG mimo eurozónu a USA přes 1 bilion dolarů (Více ZDE).

Velký objem z tohoto dluhu byl vydán na rozvíjejících se trzích v období od roku 2012 a častokrát nese velice slušný výnos – před pěti lety je podniky a vlády vydávaly s výnosy řádově o několik procentních bodů výše. Investoři na nich výborně vydělali, avšak od té doby šly výnosy na globálních trzích i rizikové marže výrazně dolů. Pro podniky a vlády rozvíjejících se trhů tak vůbec nemusí být jednoduché refinancovat své dluhy za stávajících podmínek – asset manageři včetně penzijních fondů mohou váhat, a to může tlačit riziková marže vzhůru. To je o důvod víc, proč rozvíjející se ekonomiky nemusí mít lehký život a trhů jako Čína je nadále třeba se spíše bát než v nich vidět příležitost...

Jan Bureš
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…