Jan Bureš: Zkrácený týden ve znamení payrolls a České národní banky

29.03.2016 15:15

Začíná týden, který bude ve světě ve znamení čísel z amerického trhu práce (payrolls) a doma (pokud nepočítáme návštěvu čínského prezidenta) pod taktovkou čtvrtečního zasedání ČNB.

Jan Bureš: Zkrácený týden ve znamení payrolls a České národní banky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Finanční analytik Jan Bureš

Podle našich odhadů by americká povelikonoční nadílka čísel měla dopadnout velice slušně. Přírůstek pracovních míst by měl za březen opět přesáhnout 200 tisíc a současně čekáme, že se poprvé od listopadu uplynulého roku dostane do pozitivních vod (nad 50 bodů) index nálady v americkém průmyslu. To by se ve finále mohlo opět líbit americkému dolaru, který většinu uplynulého týdne posiloval.

Březnové zasedání ČNB by podle našeho názoru mohlo skončit beze změny sazeb i nastavení intervenčního režimu. Velká část členů bankovní rady ČNB sice začala s myšlenkou záporných sazeb koketovat, ale dost neochotně a hlavně proto, že se bála dalšího výrazného snižování sazeb do záporných vod v eurozóně a nastartování masivnějšího přílivu “horkých peněz” do korun.Vzhledem k tomu, že Mario Draghi další postup se sazbami do záporu zpochybnil, mohla by být zatím ČNB teoreticky v klidu. Zvlášť když poslední snížení depozitní sazby ECB zatím rychlejší příliv horkých peněz do korun nevyvolalo - z hlediska přírůstku likvidity v českém finančním systému byl zatím měsíc březen nejslabší. Takové rozhodnutí by mělo být pro korunu pozitivní a spíše ji vrátí do těsné blízkosti intervenční hranice. Není ale vyloučené, že bankovní rada bude o záporných sazbách v tomto týdnu hlasovat. Navíc, i když v březnu záporné sazby nezavede, neznamená to, že se tak nemůže stát později v tomto roce (pravděpodobnost 40 %). S blížícím se koncem intervenčního režimu může příliv spekulativních peněz do korun automaticky sílit. A pro ČNB může být celkově složité uvažovat o konci intervencí ve chvíli, kdy jsou sazby v Česku výrazně vyšší než v eurozóně…

Autor je ekonom bankovní instituce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…