Jan Čermák: Devalvace jüanu přinesla Číně rekordní obchodní přebytek. A dovozy padají…

13.10.2015 13:40

Na prahu naplno se rozjíždějící výsledkové sezóny dostaly trhy další informační potravu z Číny v podobě dat ze zahraničního obchodu. Ať už si o čínských statistikách myslíme cokoliv, tak vysílají jasný vzkaz - zatímco dovozy v září dále padaly úctyhodným tempem (v dolarových cenách meziročně o pětinu), tak propad vývozů se začíná stabilizovat. Výsledkem je však enormní přebytek obchodní bilance, který v prvním školním měsíci přesáhl 60 mld. dolarů.

Jan Čermák: Devalvace jüanu přinesla Číně rekordní obchodní přebytek. A dovozy padají…
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Připomeňme si, že září bylo zároveň prvním měsícem, kdy se v zahraničním obchodě mohla naplno projevit devalvace, kterou čínští soudruzi jako velké překvapení globálním trhům nachystali. A jak se zdá politika “ožebrač devalvací svého souseda” zabrala okamžitě a to ani čínská centrální banka nemusela svoji měnu znehodnotit tak výrazně jako ČNB korunu.Stačila devalvace o méně než 4 % procenta a přebytek zahraničně-obchodní bilance se ocitl na rekordních hodnotách. Zároveň se tím ex-post částečně vysvětluje i zářijový pomalejší úbytek devizových rezerv čínské centrální banky (dosáhl “jen” 43 miliard dolarů).

Jinak řečeno, zbytek světa by mohl mít radost z toho, že tlak na další devalvaci díky nafukujícímu se čínskému obchodnímu přebytku klesá, avšak toto konstatování v sobě nese pachuť toho, že strukturálnímu přerodu druhé největší ekonomiky, v hospodářství opírajícímu se více o domácí spotřebu, se příliš nedaří. Podíl spotřeby na HDP zůstává nízký a devalvace jüanu jej rozhodně nenavýší. Stále padající čínské dovozy jsou přitom jasnou zprávou o tom, že domácí poptávka rozhodně neroste zdaleka takovým tempem jako v minulosti. To samo o sobě může stačit k tomu, aby řada globálních producentů v čele s těmi z komoditního sektoru přehodnotila svá očekávání pro rok 2016 směrem dolů.

Jan Čermák, analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla