Jan Čermák: Inflace zůstala díky devalvaci zůstala nepatrně kladná. Co bude dál?

13.02.2014 10:48

Včera jsme měli možnost si prohlédnout česká inflační data, na která jsme poměrně netrpělivě čekali. Meziroční míra inflace za leden nakonec činila jen 0,2 %, což bylo přibližně tolik, kolik očekával trh, ale o 0,2 procentního bodu méně než očekávala centrální banka.

Jan Čermák: Inflace zůstala díky devalvaci zůstala nepatrně kladná. Co bude dál?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

ČNB to však radost nezkazilo a guvernér Singer sebevědomě prohlásil, že díky tomu, že centrální banka oslabila korunu, tak inflace zůstala nepatrně kladná a nedochází k omezování výroby a propouštění.

O tom, zdali o 7 % slabší kurz dokázala během dvou či tří měsíců zachránit nějaká pracovní místa, by se dalo dlouho polemizovat, nicméně jedno se centrální bance opravdu upřít nedá - devalvací postrčila míru inflace výše, takže navzdory propadu ceny plynu a energií zůstává v kladných hodnotách. Teď je ovšem otázkou, zdali ekonomika - ta domácí i zahraniční - dokáže zařídit ve zbytku roku další nárůst inflace, který by ji opravdu přiblížil cíli 2 %.Již teď je jasné, že domácí poptávka bude opět vinou mizivého (ne-li záporného) růstu reálných mezd slabá, takže odtud inflační tlaky hrozit opravdu nebudou. Růst inflace přitom mohou snadno podvazovat i ceny globálních komodit, které se ocitly ve střednědobě medvědím cyklu, a tudíž budou i nadále ohrožovat současnou cenovou hladinu elektrické energie, plynu a pohonných hmot.

Jedinou nadějí na zrychlení inflace tedy představují ceny služeb a potravin. Je opravdu možné, že cenové války jako byla např. ta, kterou jsme viděli loni v sektoru mobilních operátorů, se již nebudou opakovat - ceny přestanou klesat, a tudíž míra inflace díky tomu opravdu zrychlí. Stejně tak je možné, že potraviny, kterým dal statistický úřad v letošním spotřebitelském koši vyšší váhu, budou zdražovat, přičemž by se hodila i nějaká ta menší neúroda. Pak je naděje, že dojde k naplnění mantry dvouprocentního inflačního cíle.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

15:49 Jiří Weigl: Absurdní důchodové divadlo

Pondělní glosa Jiřího Weigla