Jan Čermák: Švýcarský exit z intervencí - odstrašující lekce pro ČNB a českého exportéra

16.01.2015 14:01

39 % za patnáct minut. Ano, přesně o tolik včera posílil švýcarský frank poté, co tamní centrální banka zcela nečekaně rozhodla o tom, že zruší intervence namířené proti posilování kurzu domácí měny (pod úroveň EURCHF 1,20).

Jan Čermák: Švýcarský exit z intervencí - odstrašující lekce pro ČNB a českého exportéra
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

Teorie “černých labutí”, jež čas od času přilétají na finanční trhy, se tak včera opět naplno zhmotnila před zraky zkoprnělých devizových dealerů. Ani ti nejdéle sloužící veteráni mezi nimi si přitom jistě nevzpomenou na to, že by některá z nejlikvidnějších měn vyspělého světa dokázala během čtvrthodiny posílit o desítky procent. Takový okamžik možná nastal někdy po rozpadu brettonwoodského systému směnných kurzů v průběhu sedmdesátých let 20. století, ale to už na trhu pamatuje opravdu málokdo - tím spíše, že u nás žádný takový ani nebyl.

Včerejší rozhodnutí Švýcarské centrální banky (SNB) samozřejmě přineslo mnoho zajímavých otázek a úvah, ale tou hlavní je: “proč”? Jinak řečeno proč po čtyřech letech bránění franku v posílení s cílem zabránit deflaci přišla tak náhlá rezignace na tuto politiku? Řada převážně keynesiánsky smýšlejících ekonomů v jiných centrálních bankách musí dnes jen nevěřícně kroutit hlavou nad tím, jak mohla SNB takto prudké zpevnění kurzu a tedy i přitvrzení měnových podmínek dopustit. Nejlogičtější vysvětlení může asi spočívat v tom, že Švýcaři tuší, že nová agresivní expanze ECB je za rohem, a že by jim skrze quasi-fixní kurz nezbývalo nic jiného než si ji přes obrovskou akumulaci devizových rezerv “dovézt”.Devizové rezervy SNB již dnes činí přes 80 % švýcarského HDP, přičemž rozjezdem nákupů vládních dluhopisů ze strany ECB by se tento poměr zřejmě dále rychle zvyšoval, což by švýcarskou měnovou politiku brzy dostalo do totálního područí měnové politiky eurozóny. A možná právě na to nebyli Švýcaři, kteří nedávno hlasovali v referendu o zvýšení podílu zlata v rezervách SNB na úkor eura, mentálně připraveni.

Odhlédneme-li pak od globálních aspektů včerejšího kroku SNB, tak nelze zapomenout na vzkaz, který šokující zpevnění franku vysílá k nám domů. Ten totiž poukazuje na to, jak složité může být opuštění nestandardní expanzivní politiky - třeba v podobě cílených intervencí proti vlastní měně. Včerejší pohyb franku je pak především vykřičník pro české exportéry, neboť ČNB dnes uplatňuje velmi obdobnou měnovou politiku jako SNB ještě do předvčerejška. Členové bankovní rady ČNB si přitom stále naivně myslí a hlavně všude kudy chodí, hlásají, že exit z této měnové strategie bude v podstatě hladkou záležitostí. Opak je pravdou, což včera trh všem jasně ukázal. O tom, že exit z intervenční politiky může být naopak velmi bolestivý, by ale hlavně měli vědět ti čeští (kurzově nezajištění) vývozci, kteří stále (stejně jako třeba švýcarští vývozci včera ráno) věří konejšivým “rozprávkám” domácích centrálních bankéřů.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.