Jan Čermák: Záblesk slunečních paprsků na zatažené čínské obloze

13.01.2016 14:10

Ačkoliv je šanghajský akciový index dnes po ránu v nepatrném záporu a cena ropy po těžké nakládačce v tomto týdnu osciluje jen nad hranicí 30-ti dolarů za barel, tak aktuální sentiment na globálních trzích nevypadá již tak chmurně.

Jan Čermák: Záblesk slunečních paprsků na zatažené čínské obloze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Předně, Čína dnes po ránu zveřejnila statistiky zahraničního obchodu za loňský prosinec, které vypadají podstatně lépe, než se čekalo. Zatímco trh počítal s meziročním poklesem dolarové hodnoty exportů o 8 %, tak vývoz klesl jen o 1,4 %, přičemž důležitější importy padají rovněž pomaleji. Meziročně poklesly “jen” o 7,6 %, ale trh sázel na propad o 11,5 %. V juanovém vyjádření vypadají výše uvedené čísla ještě lépe, neboť exporty dokonce rostly o 2,3 %, zatímco importy poklesly o 4 %. To vše ukazuje na dvě věci: za prvé, čínský zahraniční obchod se mimo jiné i díky depreciaci juanu nevyvíjí tak zle, přičemž obchodní přebytek země se nafukuje. A za druhé, vývoj čínských dovozů (v dolarech), který zbytek globální ekonomiky zajímá především, není nakonec tak zlý. Tím spíše, že dolarové ceny komodit, které Čína vesměs dováží, padají velmi rychle.

Druhý důvodem, proč se trhy na globální ekonomiku nemusí dívat až chmurně, může být, že kolaps cen ropy je konec konců pro Evropu, USA ale třeba i Čínu dobrá makroekonomická zpráva. Cena ropy Brent činila loni v průměru okolo 52 USD za barel. Pokud by tedy letošní průměrka Brentu spadla na nějakých 35 USD za barel, bude to pokles o skoro třetinu. To sice nebude tak impozantní pozitivní nabídkový šok pro výše uvedené ekonomiky jako v roce 2015 (kdy ceny ropy propadly o 47%), avšak stále by šlo o velmi solidní stimul.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

11:24 Zdeněk Jemelík: Soudci proti ministrovi

Když jsem si na České justici dne 3. května 2024 přečetl článek Petra Dimuna „Nebezpečné a destabili…