Jan Jůn: Globální pozornost zaměřena na ohniska nebezpečí

15.04.2013 15:00

Snad nejvýznamnější mezinárodní schůzkou týdne byla dvoudenní jednání ministrů zahraničí skupiny nejvyspělejších zemí světa, známé jako „Skupina G8“ v londýnském paláci Lancaster House.

Jan Jůn: Globální pozornost zaměřena na ohniska nebezpečí
Foto: Archiv
Popisek: G8

Na programu bylo také setkání se syrskou opozicí pod vedením designovaného premiéra Ghassana Hitta a v závěrečném komuniké ministři vyjádřili „hluboké znepokojení“ nad počtem obětí konfliktu, podpořili „humanitární pomoc“ a „politické změny“.

Neodsoudili však kvůli ruským výhradám režim prezidenta Assada, který Moskva podporuje v obavách ze ztráty vlivu v regionu i námořní základny v Sýrii a komuniké proto nemohlo stranit syrské opozici. Co ale bude ze závěrů jednání platit v Sýrii i jinde, třeba v Kongu, Rwandě, či západní Africe, je závazek klasifikovat v mezinárodní smlouvě znásilňování a sexuální násilí v ozbrojených konfliktech jako válečné zločiny v rámci Ženevských dohod a země světa to zaváže ke stíhání vojenských velitelů a vůdců ozbrojených skupin. Před ministry to přivítala známá herečka Angelina Jolie, která za smlouvu bojovala a prohlásila, že „příliš dlouho byly oběti znásilnění zapomenutými obětmi válečných konfliktů - nemohoucími za jejich zlo, avšak pociťujícími největší bolest“. Ministři také probrali neúspěšná nukleární jednání s Íránem v Alma Atě, narůstající kybernetické útoky ve světě a vývoj v Africe. O tom všem by měla jednat v Belfastu i každoroční vrcholná schůzka G8.

Ministři také v komuniké „nejostřejším možným způsobem“ odsoudili severokorejskou výrobu nukleárních zbraní a balistických střel a požadovali snížení napětí na poloostrově. Americký ministr zahraničí John Kerry odletěl pak přímo na už déle připravovanou čtyřdenní návštěvu Jižní Koreje, Číny a Japonska, podpořen - po jednání s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-múnem - prezidentem Obamou. Ten řekl, že severokorejský režim by měl zanechat válečnického postoje a přispět ke snížení napětí. Dodal pak, že podnikne „všechny nezbytné kroky na ochranu Ameriky i jejích spojenců“ a to v Seoulu vyjádřil i Kerry, což však zjevně Pchjonjang neodradí od zkoušky nové rakety Musudan.

Z dalších dnešních důležitých jednání je třeba jmenovat schůzku ministrů financí eurozóny v Dublinu o financování pomoci Kypru a Portugalsku, poté, co se ukázalo, že budou muset nalézt doma - dalšími škrty i prodejem zlatých rezerv - podstatné sumy, aby pomoc dostaly. Bez zajímavosti pro budoucnost unie není ani dnešní jednání britského premiéra Camerona v Berlíně s kancléřkou Merkelovou o budoucí podobě členství. Dá se tedy opravdu konstatovat, že tyto dny probíhá řada důležitých mezinárodních jednání a na pohřbu bývalé premiérky Thatcherové ve středu budou jistě ještě pokračovat. Uvidíme, co z toho vzejde.

Komentář zazněl v pořadu Názory a argumenty na Českém rozhlase Plus. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.