Jan Ziegler: Fotbalové MS v Rusku, normální Potěmkinova vesnice

19.07.2018 21:31

Dá se říci, že Rusko dovedlo k dokonalosti dělat realitu lepší než ve skutečnosti je. A jim pořádané fotbalové mistrovství světa je toho dalším důkazem. Stadiony jsou skvělé, ale k požárům jezdí zastaralá technika.

Jan Ziegler: Fotbalové MS v Rusku, normální Potěmkinova vesnice
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

V 18. století projížděla carevna Kateřina jižní Rusko a nestačila se divit, jak dobře si tam lidé žijí, krásné chalupy a v každém z nich na stole husa. Ve skutečnosti však stavení byly pouhé kulisy a jedinou upečenou kachnu přenášel sluha z domu do domu zadem. Tuto frašku zorganizoval kníže Potěmkin a od té doby se takovým jevům říká Potěmkinova vesnice.

Ale zpátky k MS, nedá se upřít dobrá organizace a krásné nové stadiony. Těžko však říci jak budou dále využity, protože ruská liga má průměrnou návštěvnost na zápas třináct tisíc diváků, pro srovnání v daleko menším Nizozemí je to 18 tisíc diváků. Viděli jsme také krásné zápasy, ale na nich mají zásluhu hráči, nikoliv organizátoři.

Jenomže je to jedna strana mince, to je obyčejné pozlátko, které nijak nelepší životy obyčejných Rusů. Putinovské Rusko předvedlo bombastické mistrovství světa ve fotbalu, koneckonců hitlerovské Německo také v roce 1936 uspořádalo skvělé olympijské hry v Berlíně. Jenomže když v Kemerovu začalo hořet nákupní centrum, tak tam přijela zastaralá hasičská auta. „To jsou zily někdy z osmdesátých let a možná i starší. Ano, u nás mají dobrovolní hasiči také stará auta, ale v Rusku je to běžná výbava profesionálních sborů a to je hodně smutné,“ řekl můj kamarád Milan, velitel hasičského zásahového družstva.

Rusko si také neví rady s AIDS a v šíření rychlosti viru HIV se dostalo na stejnou úroveň jako africká Keňa. V Evropě Rusové drží bezkonkurenční prvenství v počtu nemocných na 100 000 obyvatel a jejich počet dále strmě roste. Řada ruských nemocnic nemá peníze na léky proti této strašné nemoci, lidé tak umírají, ale miliardy rublů na předražené stadiony byly. Pro srovnání, fotbalový stadion v Sankt Petěrburgu stál třikrát tolik, než srovnatelná mnichovská Alianz aréna. A hlavně Krym náš.

Chápu, že pravda o Rusku bolí, ale už proto je třeba si ji připomínat. Připomínám, že máme svobodu projevu a za kritiku Kremlu se už jaksi nezavírá. I když chápu, že některým jedincům se po komunistických časech stýská. Ale mají smůlu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…