Jan Ziegler: V Rusku řádí bída, chudých strmě přibývá

03.07.2017 19:46

Není to pěkné čtení, ale je to bohužel smutná skutečnost. Cena ropy stagnují a Rusko chudne. Rusům klesá reálná mzda a vyhlídky na zlepšení nejsou. Putin není žádným spasitelem, akorát štěstí mu donedávna přálo.

Jan Ziegler: V Rusku řádí bída, chudých strmě přibývá
Foto: Facebook Jana Zieglera
Popisek: Jan Ziegler

Rusofilové lžou, když tvrdí, že prezident Vladimír Putin postavil Rusko na nohy. Ale kdeže. On měl jediné štěstí, že za jeho éry prudce stoupla cena ropy a on tak mohl utrácet. Nyní se však cena ropy pohybuje kolem padesáti dolarů za barel a s Ruskou federací to vypadá špatně. Takže se jasně ukázalo, že král je nahý a Putinova říše je závislá jako jiné nevyspělé země více než je zdrávo na cenách surovin.

Článek na IDNES přesvědčivě dokazuje ruskou realitu. A tak není divu, že v této zemi roste v poslední době i počet chudých. V zemi klesají reálné platy, které rostou v průměru o 0,9%, kdežto inflace dosahuje 4,1%. A tak už téměř 40% Rusů stačí sotva peníze na jídlo a oblečení.

Směšní jsou ovšem stoupenci současných ruských pořádků, kteří, když jsou zahnáni do úzkých fakty, potvrzených i ruskými statistikami, tak v zoufalství začnou kolem sebe kopat a cosi mlít u chudých v USA, jež údajně mají potravinové lístky. To už je hodně ubohé. Já jenom upřesním, že potravinové lístky jsou v Americe už dávno zrušené. Sociálně potřební lidé tam mají něco jako platební karty, na které dostávají peníze, za něž si mohou kupovat potraviny. Jednotlivec v USA, který bere méně než 1300 dolarů měsíčně, což činí v přepočtu zhruba 30 tisíc Kč, má nárok na 190 dolarů měsíčně navíc v rámci této pomoci.

Takže podle amerických měřítek by tuto dávku v Rusku, kde průměrný plat činí cca 17 000 Kč měsíčně a dvě třetiny Rusů na něj nedosáhnou, pobírala drtivá většina obyvatel. Mimochodem v kremelské říši činí hranice tzv. příjmové chudoby asi 3500 Kč. Takže podle tvrdších západních norem se 60% Rusů dá považovat za chudé.

Jan Ziegler

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.