Jana Zwyrtek Hamplová: Obci Turovice se zvýšily šance na úspěch

03.06.2020 14:47

Advokátka získala dokument, který dokazuje nezákonný postup státu v roce 2010.

Jana Zwyrtek Hamplová: Obci Turovice se zvýšily šance na úspěch
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

REKAPITULACE

Obec v roce 2006 požádala o dotaci na výstavbu chráněných bytů pro seniory. V listopadu 2006 bylo vydáno rozhodnutí o účasti státního rozpočtu na financování této akce, když vlastní zdroje obce byly 3 399 000 Kč, a státní rozpočet se zavázal k účasti ve výši 41 599 471 Kč. Uvedenou dotaci stát poskytl obci s 220 obyvateli (!!!), a s ročním rozpočtem tehdy cca 1 000 000 Kč (!!!). Obec bez jakéhokoli odborného aparátu si najala firmu na uspořádání veřejné soutěže, a s firmou, která uspěla, uzavřela smlouvu o dílo. Zákon o zadávání veřejných zakázek však firmy nutí podhodnocovat nabídky, aby vyhrály, a pak žádat vícenáklady. Stalo se tak patrně i v tomto případě. Firma žádala další peníze, které obec neměla, a když je od obce nedostala, odstoupila od smlouvy. Obci zůstala nedokončená stavba, nesplněný termín, a tím nesplněné podmínky dotace. Stát provedl kontrolu stavby, a protože stavba nebyla dokončena, vydal Platební výměr na vrácení celé dotace 41 599 471 Kč, a hned za měsíc Platební výměr na penále ve výši 100% (!!!) dotace, tedy rovněž 41 599 471 Kč, tedy celkem žádal po obci 83 198 942 Kč. Obec se bránila odvoláními, žádostmi o prominutí, ale stát nic nezměnil ani neprominul.  

NOVÁ SKUTEČNOST

Takové znění tiskové zprávy jsme poskytli v březnu tohoto roku. Po získání jedné listiny ze správního spisu však musíme konstatovat, že stát minimálně v případě penalizace postupoval nezákonně, když obec přinutil vyškrtnout z listiny jí podané odvolání s tím, že se tím listina pouze upřesňuje. A to aniž vyhotovil o daném jednání, které vyvolal, protokol, a dokonce není ani úřední záznam. Přesto, že tento postup přikazuje zákon. Úředníci tak zneužili odborné nevědomosti starosty, který důvěřoval, že mu radí dobře, a dosáhli toho, že obec se proti 100% penále neodvolala. Starosta tehdy sice odmítl bez právníka podepsat protokol o jednání, nato pak úředníci navrhli udělat tedy „jen“ změny podání obce, které mu ukazovali s tím, že jde jen o „upřesnění“ podání. To jim už starosta uvěřil, a do podání obce zasáhl. Do dnešních dnů však nevěděl, že právě proto úřad o odvolání nerozhodoval, a že proto nemůže rozhodnutí o odvolání dohledat. Obec nikdy neměla vůli se odvolání vzdát. Úřad dokonce tehdy nedal obci ani kopii upravené listiny.

Žaloba, kterou obec „v zoufalství“ v březnu podala s apelem na dobré mravy, tak doznala výrazné změny, a tato změna může zvýšit šance obce na znovuotevření správního řízení. Popsaný postup státu v prosinci 2010 byl totiž nezákonný. O každém jednání tohoto druhu se totiž musí sepsat protokol, a to se nestalo. Změny nevycházely z vůle obce, ale to, co má starosta „škrtnout“, ukazovali úředníci. Starostu dokonce uvedli v omyl, že se tím vše jen „upřesňuje“. Obec proto aktuálně po soudu žádá, aby tyto změny označil za neplatné, a aby přikázal finančnímu úřadu o odvolání obce řádně rozhodnout. Pokud by obec s tímto požadavkem uspěla, věc by se vracela do roku 2010, a stát by tak ztratil svou „výmluvu“, že dnes už s tím nelze nic dělat.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová: „Listinu jsem si vyžádala ze spisu, protože obec ji neměla. Když jsem viděla to škrtání, hned mi bylo jasné, o co tam šlo – nic podobného by starosta sám neudělal. Napřed po něm chtěli podepsat připravený protokol, a když to odmítl, tak to zkusili takto. Nic podobného ale bez protokolu nelze dělat. Úřad se prostě chtěl zbavit podaného odvolání, nic jiného v tom nebylo, žádná nejasnost tam není. Doufám, že podobné nezákonné jednání soud nebude akceptovat, a že obci tak vrátíme právo na řádné rozhodnutí a případný soudní přezkum. Šance Turovic vrátit penalizaci do hry tak výrazně vzrostly.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.