Jaromír Bradávka: Proč není stát firma a proč ho nelze jako firmu řídit

18.08.2017 8:53

„Budeme stát řídit jako firmu!“ Tak zní jedno z předvolebních hesel politického subjektu, který se uchází o hlasy voličů v nadcházejících parlamentních volbách. Opravdu to jde? V následujícím textu si ukážeme, jaký je rozdíl mezi státem a firmou, a proč je nelze řídit stejným způsobem.

Jaromír Bradávka: Proč není stát firma a proč ho nelze jako firmu řídit
Foto: David Hora
Popisek: Andrej Babiš

Zjednodušená definice státu:
Stát je lidské společenství nacházející se na ohraničeném území, tvořené lidmi se společným etnickým, jazykovým a kulturním původem a spravované určitým, lidmi přijatým, způsobem.

Zjednodušená definice firmy:
Firma je právní subjekt zřízený jako prostředek provozování ekonomické činnosti svého majitele.

Hlavní funkce státu:

  1. Ochrana vnějších hranic a udržování vnitřního pořádku.
  2. Tvorba, ochrana, dodržování a vymáhání práva.
  3. Výběr a správa daní.
  4. Zajišťování veřejných služeb občanům.

Hlavní funkce firmy:
Tvorba zisku pro svého majitele.

Již z definice jsou zřejmé rozdíly mezi státem a firmou, které se ještě zvýrazní při srovnání jejich funkcí. Kromě toho je stát vždy právně a ekonomicky nadřazen firmě. Vyplývá to z funkcí státu na poli práva. V určitých případech totiž může být stát přímo zřizovatelem firmy, ale opačně to neplatí. Rovněž daně platí firma státu, ale opačně to neplatí.

Do jisté míry podobně mohou fungovat stát a firma v oblasti financování. Oba musí dodržovat rozpočtovou kázeň, oba vedou účetnictví, oba plánují a sledují náklady a výnosy. Stát však negeneruje zisk a neměl by být ve ztrátě. Ziskovost státu je výsledkem vysokých daní a drahých státních služeb, což přináší vysoké životní náklady obyvatelstvu. Ztrátovost státu je výsledkem špatného výběru daní a nepřiměřených státních výdajů, což přináší zadlužování státu, které však musí obyvatelstvo v budoucnu zaplatit, nebo státní bankrot, který na dlouho sníží životní úroveň všech obyvatel. Obojí je z pohledu obyvatel státu nežádoucí.

Také v řízení státu a firmy je rozdíl. Stát řídí zvolení zástupci občanů hlasováním, jehož výsledkem je zákon, platný pro všechny (tedy i pro zákonodárce), a ti jsou za svá rozhodnutí občanům odpovědní.
Firmu řídí majitel direktivně, formou příkazů, jak uzná za vhodné a nic, kromě zákonů, jej neomezuje.
Na špatná rozhodnutí ve firmě doplatí její majitel krachem; postiženým (propuštěným) zaměstnancům však stát může pomoci a obvykle tak činí.

V případě špatného řízení státu jsou politici odvoláni, nahrazeni jinými a podle práva potrestáni. Vždy však jsou povinni stát a jeho hospodaření řídit ve prospěch všech občanů, neboť špatná politická rozhodnutí a z nich plynoucí negativní ekonomické důsledky se dotknou většiny obyvatel, kterým však nemá kdo pomoci. Proto je důležité ve volbách vybírat do vedení státu odpovědné odborníky, kteří budou stát řídit dobře a ve prospěch nejen těch, kdo je volil, ale všech občanů.

Jelikož nikdo není dokonalý a jsme lidé chybující, je nejvyšší čas zamyslet se, koho zvolíme do vládních a poslaneckých funkcí a kdo bude řídit náš stát tak, aby nám sloužil k naší spokojenosti. Neboť proto jsme si stát zřídili a za to si politiky v jeho čele z našich daní platíme.

Text je replikou k článku Andreje Babiše, který vyšel na rukojmí.cz dne 10. 8. 2017 (ZDE)

Ing. Jaromír Bradávka
Aliance národních sil/ČSNS

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…