Karel Januška: Výročí vítězného února

26.02.2016 8:20

Zamýšlím se nad tím, jaký pokrok udělala Česká republika od onoho památného dne, kdy se komunisté ujali moci.

Karel Januška: Výročí vítězného února
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění u hrobu Klementa Gottwalda při příležitosti 67. výročí Vítězného února, komunistického převratu v roce 1948

Většina nemá vždy pravdu, prohlásil v TV předseda Ústavního soudu. Bohužel, ani soudci nemají vždy pravdu. Což je daleko horší. Vyjmenuji, jaké mám problémy se zákonodárným sborem a rozhodováním soudců.

Je velmi  zlé, když se moc soudní plete do moci výkonné. Jak je možné, že Ústavní soud rozhoduje o věcech, ve kterých nemá žádnou zodpovědnost? Z jakého titulu může určovat, kdy platit lékařské poplatky a kdy nikoliv? Z jakého titulu může do funkce vrátit úředníka, který byl svým nadřízeným odvolán? Z jakého titulu může vrátit do funkce předsedy Nejvyššího soudu osobu, která byla odvolána prezidentem republiky, který má nejvyšší moc ve státě?

Nemohu pochopit, jak soudce může porušovat literu Ústavy, a podjatým rozhodnutím si přisoudit ze státního rozpočtu peníze, které mu prý stát dluží.

Nejhorší je, když se na soudcovská místa dostávají soudci bez morálky. Nemohu pochopit, jak je možné odsoudit dítě, které dosáhlo plnoletosti, k tomu, aby zaplatilo jakýsi dluh, který nemohlo způsobit. Nemohu pochopit, jak může soudce páchat zločiny na dětech (zpráva MFD).

Nemohu pochopit, proč důkaz opaku nebyl znovu včleněn do zákona. Byl součástí právních předpisů až do roku 1963 (o.s.ř.). Důkaz opaku přikazuje soudcům, aby vynášeli pouze pravdivé výroky. Paragraf zněl: Skutky, pro jejichž existenci zákon stanoví domněnku, nepotřebují důkazu. Důkaz opaku jest dovolen, pokud jej zákon nevylučuje. Soudci nesoudí jenom skutky. Neméně důležití je soudit právní vztahy. Možná je to dokonce důležitější, než činy. Jak je možné, že touto činností je pověřen také ČTÚ? To musí být ještě další státní úřad, který bude rozhodovat, kam spor patřit? Nakročeno má nyní Energetický úřad.

Nedovedu pochopit, jak je možné, že zákonodárci nazvali zákonem spis, který má přes 3000 paragrafů. Protože neznalost zákona neomlouvá, chtěl bych vědět, zda všichni zákonodárci takovému zákonu perfektně rozumí a doslova ho znají. To, že jim tento předpis předložili pracovníci Ministerstva spravedlnosti, je nezbavuje zodpovědnosti za přijetí tohoto paskvilu.

To jsou mé problémy se současným stavem společnosti, po šedesáti osmi letech od Vítězného února..

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…