Ladislav Jakl: Americké volby - boj skončil, boj začíná

10.06.2016 16:53

Čtyřměsíční a ve světě velmi sledované a prožívané americké primárky mají své faktické vítěze: Donalda Trumpa za republikány a Hillary Clintonovou za demokraty.

Ladislav Jakl: Americké volby - boj skončil, boj začíná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Skončily tedy výsledkem, který se dal očekávat už na jejich počátku, i když odpor republikánského establishmentu vůči Trumpovi i srdnatý soupeř Clintonové Bernie Sanders připravili americké veřejnosti během primárek leckteré dramatické peripetie.

Výsledek primárek ještě musí být formálně potvrzen, ale už nyní jsme vstoupili do doby poprimárkové, do doby faktického souboje jistých nominantů obou stran. Jak už to v Americe bývá, hlavní roli v tomto boji hrávají témata domácí: školství, zdravotnictví, daně, sociální politika, pracovní příležitosti. Svět těmto insiderským sporům moc nerozumí a vždy žije spíše tím, jak se protivníci v americkém prezidentském volebním souboji liší ve věcech zahraniční a vojenské politiky.

V nich snad nemůže být rozdíl větší, než jaký panuje mezi těmito aktuálními soupeři. Trump slibuje zásadní přehodnocení priorit, kloní se spíše k tradičnímu izolacionismu než k intervencionalismu posledních dekád, Clintonová už svou osobní historií někdejší první dámy Ameriky a členky Obamovy vlády slibuje spíše prohloubení současného směřování USA.

Je štěstím, že americké prezidenty volí sami Američané, protože dosud vždy evropští politici, média i veřejnost zpravidla fandili liberálnímu kandidátovi proti konzervativnímu. Evropa moc nechápe, že Američan volí podle toho, jak určitá politika dopadá na jeho vlastní kůži a ne na stránky intelektuálních světových publicistů.

Proto také v Evropě vždy přeceňovali potenciální dopady amerických voleb na spojenecké vazby a globální strategickou politiku. Je nutno si uvědomit, že americký prezident je nepochybně mocný muž (až doposud), ale daleko více než tvůrcem či hybatelem dějinných procesů bývá naopak produktem působení klíčových zájmových sil a společenské reality v USA.

A to jsou věci s mnohem větší setrvačností, než je jedno či dvě volební období amerických prezidentů.

Psáno pro IVK.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…