Ladislav Jakl: Je nutno vynucovat si dnes nějaký plán brexitu?

01.07.2016 7:35

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera nemají vítězové britského referenda žádný plán, jak nyní dále postupovat při odchodu z EU a jak upravit příští vztahy s unií.

Ladislav Jakl: Je nutno vynucovat si dnes nějaký plán brexitu?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ladislav Jakl, tajemník bývalého prezidenta Klause

Tato výtka je opět jen dalším z projevů pocitu morální nadřazenosti bruselských elit nad všemi, kdo mají výhrady k dosavadnímu integračnímu kursu, věcně oprávněna ale není.

Vždyť jaký plán mají autoři těchto výtek, co se týče řešení aktuálních krizí EU s Řeckem, masovou migrací, bezpečností či hospodářskou stagnací? Žádný, jen stále tužší a centralizovanější unifikaci.

Plán odpůrců dosavadního směřování EU – včetně těch, kteří požadují vystoupení své země z tohoto nevýhodného svazku – je v jádru přece velmi jednoduchý: konec regulací, konec ukrajování suverenit členských parlamentních demokracií, přátelská vzájemná spolupráce v oblastech společných zájmů a pokud možno co nejvolnější mezinárodní obchod.

Projektů na konkrétní postup při inženýrování dekonstrukce sítě zničujících direktiv a jejich nahrazení soustavou oboustranně výhodných smluv je mnoho a existují po celá léta v každé zemi. I u nás na toto téma vyšly četné zajímavé texty.

Nové vedení Británie (které navíc ještě ani nebylo ustaveno) ale zatím nemá mandát k tomu, aby určitý z existujících scénářů adoptovalo a poté při vyjednáváních s představiteli EU prosazovalo. Jenže mandát je slovo, kterému v Bruselu asi dávno přestali rozumět.

Od referenda uplynul sotva týden a není důvod k nervozitě. Juncker nemusí mít obavy, že snad Británie v pravý čas nepřijde s konceptem budoucího vzájemného uspořádání vztahů.

My ostatní - kromě nervózního předsedy EK - dobře víme, že když se člověk ztratí v lese, je jeho starostí hlavně nejdřív vymyslet, jak se dostat ven a najít cestu ke svému hotelu. K tomu nepotřebuje mít předem jasnou představu o tom, co si pak na hotelu dá k večeři.

Psáno pro IVK

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…