Libor Dvořák: Putin promluvil

04.03.2014 21:31

„Na Ukrajinu teď vojensky nemíříme, ale bude-li třeba, uděláme to,“ takové je patrně hlavní sdělení dnešní tiskové konference v Putinově předměstském sídle Novo-Ogarjovo.

Libor Dvořák: Putin promluvil
Foto: www.kremlin.ru
Popisek: Prezident Ruské federace Vladimir Putin

Jak se předem dalo očekávat, ruský prezident dál trval na nelegitimnosti nové ukrajinské státní moci v Kyjevě a na tom, že co se koncem února na Ukrajině odehrálo, byl „ozbrojený státní převrat“.  

Proto také uvedl, že pro něj je právoplatným prezidentem Ukrajiny doposud Viktor Janukovyč, i když je si vědom, že tento muž v politice skončil. Pokud jde o ruské protektorství nad Janukovyčem, zdůraznil, že v tomto případě jde hlavně o humanitární ohledy, protože doma na Ukrajině by tomuto člověku hrozila smrt. Což je zřejmě pravda, i když bychom si asi měli hlavně klást otázku, proč mu hrozila…  

Pokud jde o Janukovyčův podíl na odstřelovačské palbě do kyjevských demonstrantů, která odnesla desítky lidských životů, Putin tvrdil, že ukrajinský prezident naopak jednotky Berkutu z Kyjeva stáhl – i přesto, že on sám ho varoval před chaosem, který by do Kyjeva poté mohl přijít… Na druhé straně ovšem připustil, že Viktor Janukovyč a jeho zkorumpovaná státní moc byly významným faktorem toho, co se na Ukrajině odehrálo a odehrává…  

Došlo samozřejmě i na „pikle imperialistů“, kteří podle Putina už podruhé přivezli know-how, jak povalit momentální státní moc, a obvinil Západ, že zmiňovaný „státní převrat“ inspirovala a přímo ho pomohla uskutečnit. O své úloze ve vzniku ukrajinské krize těsně před vilniuským summitem se ovšem nezmínil. Pokud jde o případné západní ekonomické sankce, označil je za „kontraproduktivní“. Záměr zemí skupiny G7 nepřijet na chystanou schůzku uskupení do Soči komentoval lapidárně: „Když nechtějí, ať nejezdí…“  

Možná nejdůležitějším sdělením pro přítomné (ostatně pečlivě vybrané) novináře byla Putinova evidentní nervozita a chvílemi až ztráta sebeovládání. Okřikoval novináře, že jeho otázkám nerozumějí či že o probíraných věcech nic nevědí, a bylo na něm znát, že se mu situace na Krymu, byť vojensky zvládnutá bezchybně, zřejmě v mnoha ohledech vymyká z rukou.  

Ostatně spisovatel Boris Akunin k tomu pro Rádio Svoboda nedávno řekl: „Tento systém degeneroval do té míry, že vytrvale uřezává větev, na které sedí, a vůbec nechápe, co to vyvádí. Namouduši jsem upřímně přesvědčen, že historická epocha Vladimira Putina končí.“

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Keller: Jak to ten Fiala vlastně myslel?

10:14 Jan Keller: Jak to ten Fiala vlastně myslel?

Český premiér v jednom ze svých posledních rozhovorů zaujal výrokem: „Jsme předurčeni k tomu dovládn…