Libor Dvořák: Ukrajinský prezident má plán, jak odříznout separatisty od zdrojů z Ruska

19.08.2014 19:47

„Zbořme systém zásobování teroristů,“ byl hlavní apel ukrajinského prezidenta. Důvod pro svolání této porady je jasný: jeden z nových separatistických vůdců Alexandr Zacharčenko před pár dny oznámil, že řady jejich oddílů posílilo dalších 1200 mužů, vycvičených v Rusku, a také značné množství těžké vojenské techniky.

Libor Dvořák: Ukrajinský prezident má plán, jak odříznout separatisty od zdrojů z Ruska
Foto: KPR
Popisek: Miloš Zeman s nově zvoleným prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem

Ruská strana podobné informace utkvěle popírá, ale Porošenko prohlásil, že ukrajinské tajné služby naopak přesun mužů i zbrojních systémů „od východního souseda“ potvrdily. 

Porošenko znovu, stejně jako před pár dny, prohlásil, že část této techniky ukrajinské ozbrojené síly zničily a k tomu dodal: „Musíme naše síly přeskupit tak, abychom zabezpečili obranu svého území, a také pokračování naší ofenzivy.“ 

Představa ukrajinského prezidenta o nové taktice jeho vojáků je taková, že je třeba „rozčlenit území, doposud kontrolovaná separatisty, na jednotlivé enklávy a neprodyšně je obklíčit, aby tam nadále nemohly proudit dodávky zbraní a střeliva.“ 

Během zmíněné porady Porošenko také prohlásil, že Donbasu hrozí ekologická katastrofa. Jaká, sice neuvedl, ale řekl, že se o ni postarají separatisté: „Teroristé v donbaských městech jsou lidé nahodilí, jež s těmito místy nic nespojuje, proto se řídí taktikou ‚čím hůř, tím líp‘. Tito lidé ničí infrastrukturu a za případnou pohromu ponesou odpovědnost výhradně oni a jejich zahraniční protektoři,“ řekl Petro Porošenko. 

Tato prohlášení ukrajinského prezidenta přicházejí zároveň se zákonem, který ukrajinské policii umožňuje v pásmu antiteroristické operace zahajovat smrtící palbu bez varování. Takováto palba může být vedena po lidech, kteří jsou v souladu se zákonem považováni za teroristy. Neuvádí se ovšem, kdo a jak to ověří a rozhodne. 

Na Porošenkově plánu není nic tak neobvyklého: pokud by se podařilo zásobovací koridory přerušit, zničení separatistů by bylo záležitostí pár týdnů. Problém je v tom, že v Luhanské oblasti je stokilometrový úsek hranice, který Ukrajina vůbec nekontroluje. A v podstatě dobýt takový kus území není tak snadné, jak si to Petro Porošenko možná představuje.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rozhlas.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.