Libor Rösner: Ovce opuštěné pastýřem

25.04.2016 21:37

Papež František s sebou minulý víkend při návratu z ostrova Lesbos vzal do Vatikánu tucet muslimů. Význam toho gesta je určitě všem jasný, spoustě lidí jsou jasné i důsledky, jež z toho budou plynout.

Libor Rösner: Ovce opuštěné pastýřem
Foto: repro, tan
Popisek: Papež František

Nechci se teď zamýšlet nad nimi, ani nad tím, jak dráždivě to zapůsobilo na nevěřící svět, popř. na důvody, proč tak učinil. Jedním z nich, který zatím nikdo nezmínil, bude podle mne asi i jeho potřeba mít ve Vatikánu někoho, komu by mohl mýt nohy i přes rok…

Chtěl bych se na tuto causu podívat jinýma očima – očima těch, které na Lesbu nechal, očima syrských křesťanů. Snažím se vžít do kůže těchto vyznavačů Ježíše Krista, kteří opravdu prchali před válkou, kteří ve své domovině a možná i v onom táboře na Lesbu zakoušeli pronásledování či přinejmenším ústrky všeho druhu od mohamedánů a kteří šťastně dosáhli zdánlivě svobodného světa. Najednou se dozvěděli, že k nim má zavítat ten, jehož ve svých vískách či městečkách vnímali jako zástupce Krista na zemi, jako vrchního pastýře, jako někoho, komu mohou věřit. Ponechme teď stranou rozporuplnost řady Františkových kroků – toto lidé žijící kdesi v zapadlém koutku Sýrie vůbec nemuseli reflektovat, mohli ho znát jen podle jména, jen jako nástupce sv. Petra, aniž byli blíže obeznámeni s děním v dnešním Vatikánu. Zůstaňme čistě jen na té lidské rovině – oni se opravdu dychtivě těší na někoho, o kom se jim dříve ani nesnilo, že ho uvidí – na samotného Petrova nástupce. Těší se na toho, k němuž tam daleko na Východě vždy s láskou vzhlíželi jako k pevné opoře, a živí v sobě možná i naději, že přijíždí, aby je povzbudil či aby jim pomohl, postaral se o ně.

A najednou prásk! Všichni tito natěšení věřící, všichni ti, kdo se jako ovce těšili na svého pastýře, se dozví, že je ponechal svému osudu a že v rámci jakéhosi pro ně nepochopitelného gesta vzal odsud pryč dvanáct jiných, takříkajíc z jiného ovčince, a to ne proto, aby je zachránil pro nebe, ale aby vyjádřil svůj politický názor. Nejprve odsloužil mši z nedělní liturgie Dobrého Pastýře a poté ovce, které živily naději, že přišel, aby je vyzvedl z propasti a vzal na ramena, nechal bez povšimnutí…

To jejich rozčarování muselo být hrozné a pocit zrady děsivý. Je to, jak kdyby dítě netrpělivě čekalo na svého otce na nějakém táboře, kde řádí epidemie, těšilo se nedočkavě, až přijede a zachrání je, a pak se zdrceně a se staženým hrdlem dívalo, kterak odtud v náruči odnáší někoho jiného. Musela by to pro ně být rána přímo na komoru a těžko přetěžko by si k takovému otci hledalo napříště cestu.

S podobnými pocity museli pohlížet na Františkova záda syrští křesťané na ostrově Lesbos. Nedovedu si představit, že mu za to aplaudovali. Museli cítit nůž zrady v srdci při vědomí, že je víra v Krista v této chvíli předem diskvalifikovala z výběru, který prováděl ten, jehož právě Kristus poslal, aby pásl Jeho ovce. Nabízí se otázka, nakolik a zda vůbec tyto opuštěné ovce budou odteď slyšet v hlasu tohoto pastýře hlas Toho, do Jehož ovčince patří.

www.tedeum.cz

Vyšlo na euportal.parlamentnilisty.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…