Lubomír Man: Mám pro premiéra Babiše dvě zprávy

03.12.2019 9:55

Mám mezi svými přáteli a známými též několik náruživých fandů premiéra Babiše. Tak náruživých, že téměř všichni z nich vlastní Babišovu knihu O čem sním, když náhodou spím, a o tomto díle a též o Babišovi zvlášť dokázali vést až do nedávna i docela nadšené rozpravy.

Lubomír Man: Mám pro premiéra Babiše dvě zprávy
Foto: Archiv Lubomíra Mana
Popisek: Lubomír Man

Ale to nadšení téměř u všech - a to je první z obou zpráv, které pro premiéra mám - až neuvěřitelně ochladlo po 19. listopadu t.r., kdy premiér při své návštěvě Ukrajiny pronesl v přítomnosti svého ukrajinského protějšku mimo jiného i toto: „Česká republika nadále neuznává nelegální anexi Krymu a odsuzuje ji.“

Že jde v části jeho vyjádření o „nelegální anexi Krymu“ o vyjádření lživé – a to je ona zpráva druhá, kterou pro premiéra Babiše mám - mu nebudu samozřejmě dokazovat já, ale nechám to na Prohlášení šéfa AALEP ( Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU) Christiana Fouloye, které bylo vydáno před více než rokem. Zde je z něj to nejpodstatnější:

„Ještě i po 3,5 letech po vstupu Krymu do Ruské federace se i nadále na Západě zpochybňuje právo vůle krymského obyvatelstva a hovoří se o „ anexi“ poloostrova Ruskem.

V tomto případě právní analýza ukazuje, že připojení republiky k Rusku bylo v souladu s ustanoveními ústavy Ukrajiny - a to zejména v části 10, věnované Krymu, a vztahují se na samostatný právní status tohoto regionu, který se „ právně opírá o právo národa“. Existovala v ní také možnost uspořádat referenda na místní úrovni. Ústava Krymu z března 2014 rovněž předpokládala referenda „ o jakékoliv věcné problematice občanů“ (článek 48). S ohledem na tuto skutečnost AALEP uznala zákonnost postupu dobrovolného vystoupení Krymu z Ukrajiny i prohlášení o nezávislosti a následné žádosti o vstup do Ruska“.

Takže ještě jednou: AALEP, čili Asociace akreditovaných právníků pro styk s orgány veřejné moci EU prohlásila, že připojení Krymu k Rusku bylo v souladu s ustanovením ukrajinské ústavy ... a AALEP proto uznala zákonnost postupu dobrovolného vystoupení Krymu z Ukrajiny i prohlášení o nezávislosti a následné žádosti o vstup do Ruska.

Zatímco však náš premiér na mluvil v Kyjevě o „nelegální anexi Krymu“.

Proč? Nebyl o právním postoji AALEP nikým informován? Anebo informován byl, ale dal raději sluch tomu, co mu vyprávěl ministr zahraničí Petříček, či co ze svých stránek denodenně chrlí deníky New York Times a Washington Post a hovoří neméně „pravdomluvné“ televize CNN a NPR?

Samozřejmě k zármutku všech, kteří mu stejně jako mí kamarádi a známí až dosud tak oddaně tiskli pěsti.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

12:26 Václav Hošek: Příležitosti se meze nekladou

Chtěl bych se dožít toho, až naše silnice budou brázdit jen elektrické vozy. Jak říkají pirátští pos…