Lukáš Kovanda: Česká ekonomika rostla pomaleji než Maďarsko i Polsko, zato rychleji než Slovensko

13.11.2019 14:57

Hrubý domácí produkt České republiky rostl ve třetím letošním čtvrtletí dle našeho předpokladu reálně mezičtvrtletně o 0,4 procenta, meziročně pak o 2,6 procenta.

Lukáš Kovanda: Česká ekonomika rostla pomaleji než Maďarsko i Polsko, zato rychleji než Slovensko
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Tuzemská ekonomika tedy v porovnání se druhým kvartálem nepatrně ztratila na dynamice, avšak nadále si udržuje celkem solidní tempo růstu. Zvláště po přihlédnutí k tomu, že německá ekonomika koketuje s technickou recesí (zda do ní zabředla, se předběžně dozvíme zítra, 14. 11.).

„Vitamíny“, které chrání české hospodářství před německou „nákazou“, představuje zejména spotřeba domácností, kterou pohání výrazný růst kupní síly obyvatelstva. Nejinak tomu bylo i ve třetím kvartále. Za celý letošní rok vzroste kupní síla obyvatelstva – mzdy očištěné o inflaci – o zhruba čtyři procenta.

Překvapivě dobrý výkon vzhledem k mezinárodním podmínkám podává také zahraniční obchod. Naopak průmyslová výroba letos zaznamená zřejmě jen „černou růstovou nulu“, protože právě průmysl je zatím nejcitelněji zasažen nepříznivým vývojem v Německu a obecně v zahraničí.

Za celý letošní rok by česká ekonomika měla růst tempem 2,6 procenta, v příštím roce pak její růst zpomalí nejspíše na 2,2 procenta.

Na růstové dynamice zřejmě ve třetím čtvrtletí ztrácely také ekonomiky polská a maďarská. Růst polské ekonomiky zvolnil dle konsensu trhu ze 4,9 na 4,4 procenta, růst ekonomiky maďarské pak z 4,5 na čtyři procenta. Výsledky těchto dvou ekonomik za třetí kvartál budou stejně jako v případě českého HDP zveřejněny ve čtvrtek, 14. 11., kdy bude oznámen i předběžný odhad růstu slovenské ekonomiky. Ta by měla nepatrně nabrat na růstové dynamice a expandovat tempem 2,1 procenta, zatímco ve druhém čtvrtletí přidala dvě procenta.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…