Martin Slaný: Daňová podpora rodin s dětmi v ohrožení?

30.08.2016 16:20

Podpora rodin s dětmi je jedním z evergreenových témat každé předvolební kampaně. Podporou rodiny se (kupodivu) ohání i ministryně Marksová při předkládání nového zákoníku práce (opomenu nyní, že potřebujeme moderní liberální pracovní kodex a nikoli nadále utužit pracovní regulaci). V těchto dnech zveřejnila OECD nová data o zdanění dle typů domácností, která jsou v mnohém překvapující. Ukazuje se z nich, že daňové zvýhodnění rodin s dětmi je u nás jedno z největších.

Martin Slaný: Daňová podpora rodin s dětmi v ohrožení?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hanspaulský zámeček, sídlo Institutu Václava Klause

Porovnáme-li zdanění nesezdaného bezdětného jednotlivce vydělávajícího průměrnou mzdu, patří ČR mezi země s výrazně nadprůměrným zdaněním. Mezi 34 zeměmi OECD je devátá s mírou zdanění 42,9 % (průměr OECD 35,9 %). Nejvyšší zdanění má Belgie 55,3 %, následovaná Rakouskem a Německem se zdaněním téměř 50 %. Naopak nejnižší míru zdanění v této skupině vykazuje Chile se 7 %, relativně nízkou míru zdanění má ale třeba i Švýcarsko 22 %. Při srovnání zdanění manželského páru s dvěma dětmi vydělávajícím průměrnou mzdu je ČR již na průměru OECD 26,6 %. Nejvyšší zdanění opět dosahuje Belgie společně s Francií (40,4 resp. 40,5 %), nejméně Nový Zéland 4,9 % a Chile 7 %, mezi evropskými zeměmi opět nejlépe Švýcarsko 9,8 %. Srovnáme-li však rozdíl mezi zdaněním obou typů domácností, patří ČR k zemím s největšími rozdíly. Zdaněním rodiny s dvěma dětmi oproti zdanění jednotlivce je u nás nižší o 16 procentních bodů a je čtvrté největší v rámci OECD (těsně za Lucemburskem, Slovinskem a Irskem). Srovnání zdanění v evropských zemích OECD ukazuje následující tabulka.

Graf: Zdanění dle typu domácnosti (v %)

Poznámka: Zdanění pojato jako celkový daňový klín v procentech daňových nákladů; data za rok 2015.

Zdroj: OECD, Taxing Wages 2016, vlastní úpravy.

Toto výrazné daňové zvýhodnění rodin však vůbec nekoresponduje s celkovou rodinou politikou posledních let, zejména s aktivismem týkající se registrovaného partnerství a genderismem, který rozkládá základní stavební prvek společnosti a z něj vyplývající i tvorbu základních společenských hodnot. Je otázkou, za jak dlouho budou touto protirodinnou politikou zasaženy i ekonomické parametry naší rodinné politiky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…