Pavel Polák: Kterým směrem se vydá Alternativa pro Německo?

02.02.2015 19:30

Odpověď přinesl víkendový sjezd strany.

Pavel Polák: Kterým směrem se vydá Alternativa pro Německo?
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

Že je to důležitý sjezd v krátké historii této strany, nikdo nepochyboval. Tříčlenné vedení strany se v posledních týdnech přetahovalo o pomyslné kormidlo a nebylo jednotné v tom, kterým směrem jím trhnout.

Strana vybudovala svou identitu na kritice evropské politiky kancléřky Angely Merkelové a společné evropské měny, jejíž záchrana byla podle zakladatelů strany neúnosně nákladná. 

Tento protievropský ráz nové strany zastává jeden z předsedů Alternativy pro Německo ekonom Bernd Lucke. Alternativa pro Německo má být věrná svým počátkům. 

Jenže téma eurokrize zvláště v posledním roce poněkud ztratilo naléhavost a místo něho se do německého veřejného prostoru vedral strach z islamizace Německa, přesněji řečeno se rozšířil zejména v zemích, kde Alternativa pro Německo byla úspěšná: v Sasku, Braniborsku a Durynsku. 

A tak část partaje zastříhala ušima a chtěla se tohoto tématu chopit. Ve straně rázem posílilo nacionálně-konzervativní křídlo pod vedením energické manažerky Frauke Petryové, která je šéfkou stranické frakce v saském zemském sněmu. Podporuje ji v tom šéf braniborské frakce Alexander Gauland. 

Žádost dnes už bývalé mluvčí Pegidy Kathrin Oertelové o členství ve straně Alternativa pro Německo bylo zamítnutoFoto:  ČTK/AP, Sebastian Kahnert

Islamizace, radikální islám, omezení imigrace, nový imigrační zákon, bezpečnost, to jsou nová témata, která mají stranu Alternativu pro Německo formovat. 

Frauke Petryová byla v kontaktu s mluvčí drážďanského protiislámského hnutí Pegida Kathrin Oertelovou. Na protestní shromáždění Pegidy chodily tisíce lidí, nejvíce 25.000, mezi nimi i několik pravicových radikálů a neonacistů. 

Jak Frauke Petryová, tak Alexander Gauland nenechali nikoho na pochybách, kam stranu posouvají. Ve vedení partaje to vřelo a krize se měla vyřešit na sjezdu v Brémách. 

Jenže do té doby prodělalo islamofobní hnutí Pegida několik skandálů a kotrmelců. A její hnutí se rozpadlo. 

S tímto nestabilním, pravicově populistickým a skandály obtěžkaným hnutím nechce šéf Alternativy pro Německo Bernd Lucke žádné spojenectví. Proto se na brémském sjezdu od Pegidy distancoval. 

Bernd Lucke ve stranických volbách prosadil svůj kurz – tedy ten euroskeptický. Pro tentokrát. Nacionálně-konzervativní tábor to se skřípěním zubů považuje za jednu prohranou bitvu, o osudu války se prý teprve rozhodne.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Český rozhlas

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

12:17 Ivo Strejček: 20 let členství ČR v EU - pozitiva se hledají těžko

Dvacet let od vstupu České republiky do Evropské unie je významným výročím v historii naší země a za…