Petice za zachování svépomocné rodičovské ubytovny ve Fakultní nemocnici v Motole

17.06.2016 16:25

Obracíme se na zřizovatele Fakultní nemocnice v Motole v Praze (dále jen FNM) – Ministerstvo zdravotnictví České republiky, a dále na Ministerstvo financí České republiky, a také na Senát a Parlament České republiky se žádostí o podporu a intervenci ve věci zachování aktivity, která 23. rokem slouží rodičům a dalším blízkým lidem, doprovázejícím své dítě hospitalizované ve FNM v Praze, a která má být během několika týdnů z rozhodnutí ředitele FNM JUDr. Ing. Miloslava Ludvíka, MBA, zrušena.

Petice za zachování svépomocné rodičovské ubytovny ve Fakultní nemocnici v Motole
Foto: Hans Štembera
Popisek: FN Motol

Malá svépomocná rodičovská ubytovna vznikla na půdě FNM po dohodě s vedením nemocnice v roce 1993 z iniciativy několika mimopražských rodičů, jejichž děti byly hospitalizované na Klinice dětské onkologie, a lidí kolem NadaceKlíček (jejímž je Nadační fond Klíček plným právním nástupcem).

V roce 1993 tehdejší vedení nemocnice Nadaci Klíček pro účel ubytování doprovodu dětských pacientů bezplatně vyčlenilo několik nevyužívaných místností s tím,že Nadace Klíček tyto prostory na své náklady vybaví vším potřebným, včetně nábytku a lůžkovin, a chod svépomocné ubytovny pak také kompletně organizačně zabezpečí, včetně úklidu a praní ložního prádla. To se stalo a Nadační fond Klíček se spolu se Sdružením Klíček od té doby až dosud o svěřené prostory obětavě a s péčí stará. Ubytovnu začali záhy využívat i rodiče dětí z dalších klinik FNM. Za uplynulých takřka 23 let posloužila už více než 10.000 lidí z celé republiky.

Nachodu ubytovny se podílejí zaměstnanci Nadačního fondu Klíček a Sdružení Klíček, do péče o ubytovnu jsou zapojeni také dobrovolníci těchto neziskových organizací, je využívána i svépomoc ubytovaných. Služba není komerční aktivitou, vychází z principů family-centred care, stojí nasolidaritě, pružnosti a vzhledem k malé kapacitě prostor také na každodenní improvizaci: ve 4 pokojích Klíček každý rok poskytne cca 2.500 noclehů cca 800 lidem. Počet rodičů, kteří Klíček o ubytování žádají, je přitom daleko vyšší.

Ubytovnu může v případě potřeby využít i více rodinných příslušníků, včetně sourozenců nemocných dětí – to je zvlášť důležité při dlouhodobé hospitalizaci. Aktivita má zároveň potenciál k dalšímu rozvoji – v případě vytvoření vhodných podmínek je schopna a připravena zvýšit svou kapacitu; Klíček se také už od roku 1995 (zatím marně) u vedení FNM uchází o prostor k vybudování samostatného rodičovského střediska, které by potřebám rodin s hospitalizovanými dětmi vycházelo vstříc komplexněji a v daleko větším rozsahu.

Nerozumíme tomu, proč by tato aktivita měla být zrušena, když tolik let dobře slouží: pokud je nám známo, je navíc ubytovna Klíčku v areálu nemocnice stále jediným místem, kde například mohou být manželé ubytováni spolu – a když to potřebují, tak i se svým dítětem; je jediným místem, kde najdou plně vybavenou kuchyňku a kde si také mohou vyprat a vyžehlit své prádlo. Především tam ale najdou někoho, koho zajímá jejich životní situace a kdo je připraven jim i v řadě praktických drobností pomoci.

Jak je tedy zřejmé,v případě svépomocné rodičovské ubytovny Klíčku nejde jen o poskytnutí střechy nad hlavou, ale o komplexní nekomerční službu podporující efektivní, cílenou a individualizovanou podporu rodinám nemocných dětí, založenou na principu občanské angažovanosti a mezilidské solidarity; jejím důležitým rozměrem je vzájemná pospolitost a podpůrné společenství. Tato služba s činností nemocnice nijak nekoliduje, naopak ji vhodně doplňuje a je plně v souladu s jejím posláním.

Jako alarmující vnímáme i to, že oznámené rozhodnutí zrušit ubytovnu Klíčku se časově kryje s dokončením tzv. hotelových pokojů, které FNM hodlá v nejbližších týdnech začít provozovat v rámci své vedlejší hospodářské činnosti, a také to, že management FNM důvody, jimiž rozhodnutí o zrušení ubytovny Klíčku podkládá, v průběhu uplynulých dvou týdnů několikrát změnil.

Petiční výbor:

Ing. Bronislava Urbánková, Bezručova 330/16, 789 01 Zábřeh
(zástupce pro jednánísestátními orgány)

Iveta Sedláčková, Chlumčanská 986, 334 41 Dobřany

Lukáš Bozděch,Náměstí E. Beneše 420, 399 01 Milevsko

Tomáš Zelený, Pod Stadiony 1/2728, 150 00 Praha 5

Petiční arch můžete stáhnout zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

16:40 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 354. Karel Kryl – Titulkář

Každý zná Karla Kryla jako písničkáře, ale už méně jako básníka, natož autora drobnějších próz, psan…