Petr Dufek: PMI nejspíš potvrdí dobrou kondici ekonomiky většiny zemí eurozóny

23.08.2017 10:58

Eurozónu dnes čeká další nadílka měkkých dat v podobě indexů nákupních manažerů v průmyslu a ve službách, které naznačí, jak se asi dařilo ekonomikám v rámci eurozóny v srpnu. Slovo „asi“ je zcela na místě, protože půjde o první odhad, po němž bude jako již tradičně následovat na začátku září zpřesnění.

Petr Dufek: PMI nejspíš potvrdí dobrou kondici ekonomiky většiny zemí eurozóny
Foto: investicniweb.cz
Popisek: Petr Dufek

Očekávání jsou nastavena zhruba na minulých úrovních, takže poměrně vysoko, i když už ne tak jako ve druhém čtvrtletí, které přineslo velmi silný růst HDP v této části Evropy. Přesto by mělo jít o výsledek, který naznačí pokračování solidního ekonomického růstu ve většině zemí měnové unie. Dobře našlápnuto přitom nemá jen průmysl, ale v podstatě většina odvětví včetně finančních služeb. Na chvostu v posledních měsících podle PMI zůstával v eurozóně pouze realitní trh a turistický ruch, ale i v tomto případě se index nepropadl pod hranici 50, která je pomezím mezi růstem a propadem.

Zajímavé bude sledovat, zda se v komentářích o PMI v průmyslu neobjeví výtky firem vůči silnému euru, které se časem pro některé může stát překážkou jejich dalšího růstu. Dosavadní čísla z eurozóny vedla k přehodnocování výhledů směrem nahoru a PMI zřejmě tento pozitivní scénář podpoří.

Už na začátku září by s novou prognózou měla přijít i samotná ECB. I od ní očekáváme, že se na vývoj ekonomiky bude dívat mnohem optimističtěji, což ovšem zatím neznamená, že na něj bude nějak reagovat. Přece jen zásoba slov o rizicích v podobě nízké jádrové inflace, slabého růstu mezd, případně silného eura, je stále k dispozici. Na druhou stranu ovšem pod „tíhou“ dobrých dat nemůže ECB odmítat jednat permanentně.

Proto očekáváme, že zřejmě v říjnu už nastíní svůj záměr ukončení politiky kvantitativního uvolňování, díky němuž se mj. stala největším věřitelem zemí eurozóny. Během QE už ve svém portfoliu nashromáždila dluhopisy v hodnotě 1,7 bilionů eur a včetně předchozích programů tak již do konce července nashromáždila dluhopisy za více než 2 biliony eur. Stala se tak velmi významným hráčem na bondovém trhu a je otázkou, jak (či zda vůbec) se bez něj některé národní dluhopisové trhy dokážou obejít. A proto nakonec stabilně dobrá data z ekonomiky stále ještě nemusejí znamenat návrat ke staré dobré měnové politice.

Petr Dufek
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

13:57 Zbyněk Fiala: Benzinová auta ochromila nadvýroba

Čínský automobilový průmysl narazil na odbytovou bariéru spalovacích motorů. V největších čínských m…