Petr Hampl: 2000 nebezpečných slov o elitách, které se chovají hůře než nejhorší chátra

14.07.2017 16:46

Představte si, že jste sloužícím na knížecím dvoře. Vyrazíte si do města s knížecím synkem, pubertálním frackem. A co se nestane, mladý pán dostane špatnou náladu, začne rozbíjet okna, bouchat do dveří domů, ničit ploty, občas se pokusí něco podpálit.

Petr Hampl: 2000 nebezpečných slov o elitách, které se chovají hůře než nejhorší chátra
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Kdyby se takhle choval syn chalupníka, vyřešilo by se to během pár minut holí. Jenže malého knížete nemůžete uhodit. Takže zoufale běháte, snažíte se mladému pánovi domluvit (což vůbec nezabírá), zabránit nejhorším škodám a taky pochopitelně chráníte fracka před pěstmi postižených. Není to vůbec snadné.

Přesně v téhle situaci byli němečtí policisté v Hamburku. Kdyby bylo město napadeno kluky z dělnických rodin, zasáhli by rychle a tvrdě. Došlo by na vodní děla, plastové projektily a kdyby to nestačilo, možná i na ostřejší prostředky. Ostatně, stačí připomenout, jak brutálně zasáhla německá policie proti pokojným občanům, když po předloňském znásilňovacím Silvestru uspořádali nenásilnou demonstraci proti řádění imigrantů.

Jenže tentokrát nedemonstrovali pracující, nýbrž mladí příslušníci elit. Hodně komentátorů konstatovalo „to se to protestuje s tatínkovou kreditkou v kapse,“ a bylo to přesné. Stejně přesné byly i poznámky, že pro násilníky jsou připravena skvěle placená pracovní místa ve vedení ministerstev a managementech korporací. Což takhle „manažer pro společenskou odpovědnost“ s nulovou zodpovědností, trojnásobkem dělnického platu a služebním Audi A6? Kdo na to má?

Proč tedy tito privilegovaní řádili? Protože můžou! Před staletími by znuděný knížecí synek vzal pár kumpánů, zapálil nevolníkovu chalupu a znásilnil jeho manželku. Tenhle vzorec se dnes opakuje. Elity předvádí pracujícím, co si vůči nim mohou dovolit. Zasedání G20 bylo jen záminkou.

Proč tedy vůbec policisté vůbec zasahovali? Mimo jiné kvůli tomu, že kdyby nechali záležitostem volný průběh, byly by škody větší, ale mohlo by se také stát, že během pár dnů by se hamburští taxikáři, řemeslníci a dělníci domluvili, spojili s místního fotbalovými fanoušky a spálené město by doplňovaly mrtvoly mladých lidí v kapucích visící na lampách. Ti rozmazlení spratci si nejspíš vůbec neuvědomují, s čím si zahrávají, když volají po vypovězení společenské smlouvy nebo že násilí je v pořádku. Nicméně uvědomují si to jejich rodiče. A o to šlo. Policie chránila děti elit před pracujícími, nikoliv naopak.

Ostatně, všimněte si neuvěřitelně hysterické reakce státní správy na jakékoliv naznačení odvetné akce občanů proti anarchistům. Facka radikálovi z Kliniky je symbolickou fackou Bohuslavu Sobotkovi, šéfovi televizního zpravodajství nebo generálnímu řediteli Siemensu. Sví brání své. A poctiví pracující lidé zase dostávají do držky.

Petr Hampl

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

9:44 Filip Šebesta: O prvním máji a dvou různých hloučcích

První máj je v Čechách – pod vlivem veršů Karla Hynka Máchy, tedy nejpozději od dob národního obroze…