Petr Hampl: Je-li motivací chamtivost, nikdy to nedopadá dobře

06.10.2018 7:33

Všímavá ekonomka Hana Lipovská upozorňuje, že "co se množství zboží týče, tak jsme si loni oproti roku 2016 mírně pohoršili – přestože naše průměrná mzda vzrostla, mohli jsme si za ni koupit méně pečiva, mléčných výrobků, vajíček, ale třeba také benzinu." Kdybychom do průměru zahrnuli jen situaci normálních pracujících, byl by propad ještě výraznější.

Petr Hampl: Je-li motivací chamtivost, nikdy to nedopadá dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Hampl

Jinými slovy, i v roce nejmasivnějšího hospodářského růstu klesala životní úroveň. Rostla efektivita, Češi toho vyrobili nejvíce v dějinách, ale korporace poslaly do svých centrál tolik peněz, že ta část koláče, která zbyla na pracující lidi, se zmenšila. Současný ekonomický systém funguje ještě hůře než stupidní předlistopadová centrálně plánovaná ekonomika!

To neznamená, že bolševický režim byl skvělý. To znamená, že současný režim je jeho horší, minimálně z pohledu ekonomiky.

Nářky liberálních ekonomů, že tohle vlastně není pravý kapitalismus, nemůžeme brát vážně. Jednoduše proto, že kdyby ten předchozí pravý kapitalismus fungoval, tak by motivoval lidi k poctivé práci. A ten systém je místo toho motivoval k zakládání neziskovek a zavádění stále dalších regulací. O našem pádu do chudoby se rozhodlo ve chvíli, kdy česká vláda přestala chránit zemi před zahraničními investory, přestala chránit české firmy před globálními korporacemi a české zemědělce před zahraniční produkcí.

Mnozí doufali, že tím získáme levnější produkty a tím i vyšší životní úroveń. Opak je pravdou, dostali jsme chudobu. Znovu se potvrzuje, že je-li motivací chamtivost, nikdy to nedopadá dobře. Ani v podnikání a národní ekonomice.

(zdroj: petrhampl.com)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.