Petr Hartman: Sledování Radky Nečasové za zavřenými dveřmi

16.01.2015 13:16

Sledování Radky Nečasové Vojenským zpravodajstvím si měl vyžádat tehdejší premiér Petr Nečas. Před soudem to měl prohlásit bývalý ředitel Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník. Zda tomu tak skutečně bylo a zda není zmiňovaný výrok zkreslený, to nelze hodnověrně ověřit.

Petr Hartman: Sledování Radky Nečasové za zavřenými dveřmi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nečasová je vedena do soudní síně

Soudní líčení probíhalo s vyloučením veřejnosti. Přesto je pravděpodobné, že se takovýmto způsobem může jeden z bývalých šéfů vojenské tajné služby hájit. 

Soudkyni se může snažit přesvědčit o tom, že přijímal pokyny od premiéra a ne od ředitelky jeho sekretariátu. I kdyby tomu uvěřila, nebo to dokonce byla pravda, ještě to neznamená, že si Vojenské zpravodajství počínalo v souladu se zákony a předpisy.

Tajné služby může úkolovat vláda, nebo s jejím vědomím prezident. O sledování osob musí na základě žádosti ředitele Vojenského zpravodajství rozhodnout ministr obrany. Z informací z průběhu vyšetřování je zřejmé, že ani jeden z ministrů, kteří se v inkriminované době vystřídali v čele resortu, souhlas ke sledování Radky Nečasové nedal. Vojenské zpravodajství tak porušilo platná pravidla.

Soudkyně už v létě loňského roku nepravomocným trestním příkazem rozhodla o tom, že Jana Nečasová (dříve Nagyová) Vojenské zpravodajství zneužila. Zároveň pochybení bývalých šéfů této části tajné služby postoupila k vyřešení ministerstvu obrany. Zpravodajce Jana Pohůnka dokonce zprostila viny. Pražský městský soud její argumentaci nepřijal, proto se soudkyně touto kauzou musí zabývat znovu, tentokrát v řádném řízení.

Vzhledem k tomu, že je neveřejné, můžeme sledovat různý výklad toho, co se v soudní síni odehrává. Pochopitelně jak obžaloba, tak i obhajoba se snaží vytvářet dojem, že pravda je na jejich straně. Jak tomu bylo ve skutečnosti, to se ukáže až v momentu, kdy padne pravomocný a tudíž definitivní rozsudek. Tím velmi pravděpodobně nebude verdikt obvodního soudu.

Shodou okolností soudní líčení probíhá zrovna v době, kdy pod vlivem teroristických činů ve Francii sílí volání po lepší práci a větších pravomocech tajných služeb. 

Případ sledování Radky Nečasové názorně ukazuje, v jakém stavu jedna z nich byla ještě v nedávné minulosti. Jak by si mohla poradit s islámskými radikály, když nedokázala odkázat do patřičných mezí jednu úřednici, byť vnímanou jako pravou ruku tehdejšího premiéra. Jejímu nestandardnímu přání vyhověli hned dva generálové, což naznačuje, že nešlo o ojedinělé selhání jinak dobře pracující tajné služby. 

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

věcná diskuze

Dobrý den, máte dojem, že se na půdě Sněmovny odehrává věcná diskuze? Já mám spíš dojem, že koalice ani diskutovat nechce, že si je jistá svou většinou a naopak opozice obstruuje (většinou až moc), aby se zviditelnila. Nějaký smysluplný dialog mezi vládou a opozicí nevidím a myslím, že je chyba na o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

15:57 Jiří Paroubek: Mafiozní manipulace před volbami do EP pokračují

Zdá se, že mainstreamové agentury pro výzkum veřejného mínění tvoří nerozbornou jednotu.