Pravoslavná církev: Vytvoříme komisi, která se bude o nabytý majetek transparentně starat

10.05.2012 15:16

Naléhavé rozhodnutí místní Pravoslavné církve ohledně majetkového vyrovnání - tzv. církevních restitucí

Pravoslavná církev: Vytvoříme komisi, která se bude o nabytý majetek transparentně starat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pozemky a peníze církvi jako omluva státu za minulé křivdy

Dne 24. dubna 2012 se sešel nejvyšší výkonný orgán Pravoslavné církve v českých zemích Metropolitní rada (dále jen MR) na svém pravidelném zasedání v Gorazdově cyrilometodějském středisku ve Vilémově, aby projednával záležitosti místní autokefální církve. Již několik předchozích zasedání Metropolitní rada podrobně projednávala a analyzovala navrhovaný zákon o majetkovém vyrovnání církví a českého státu. Všichni členové Metropolitní rady si uvědomují naléhavost situace, do níž se církve dostanou, pokud majetkové vyrovnání projde naším legislativním procesem. V celkovém, silně negativním, mediálním obraze ohledně majetkového vyrovnání se často zapomíná na jednu velmi podstatnou, ne-li nejpodstatnější věc, která s tím vším úzce souvisí, že součástí tohoto zákona je do 17 let také plánovaná absolutní odluka církve od státu, resp. zrušení platnosti zákona 219/1949 sb. To znamená i absolutní zrušení státních platů pro duchovní a zaměstnance církve (čímž mj. stát ušetří ročně prostředky jen o nemálo menší, než činí roční částka na majetkové vyrovnání).

V konečném efektu to může znamenat nejenom pro Pravoslavnou církev velmi závažný problém. MR si v plném rozsahu tento problém uvědomuje, a z tohoto důvodu se rozhodla vytvořit odborný tým - „Komise Pravoslavné církve v českých zemích pro využití finančních prostředků z majetkového vyrovnání českého státu s církvemi“, který naprosto průhlednou a transparetní cestou bude s prostředky obdrženými od státu v rámci vyrovnání nakládat tak, aby došlo k zabezpečení církve a jejích zaměstnanců do blízké i vzdálenější budoucnosti a také aby církev plnila i svou úlohu v celé naší společnosti – přinášela lidem radostnou zvěst Ježíše Krista a starala se o dědictví, které této zemi naše církev v minulosti přinesla. Pravoslavná církev je nerozlučně spjata s historií našeho státu, v dávné minulosti východní církve vyslaly svaté Cyrila a Metoděje, kteří spoluformovali státnost, jazyk a kulturu naší společnosti. Také v novodobých dějinách se prostřednictvím mučedníka biskupa Gorazda, jenž sehrál významnou úlohu při poskytnutí úkrytu atentátníkům na říšského protektora Heydricha a jenž byl následně nacisty zavražděn, naše Církev nesmazatelně zapsala do vědomí českého národa. V neposlední řadě také naše církev musí pokračovat v práci se všemi potřebnými a lidmi v nouzi, známá je např. rozsáhlá činnost většiny našich farností v práci s migranty, ale i další sociální aktivity na lokálních úrovních.

Fakt, že to Pravoslavná církev s průhledností a transparentností myslí opravdu vážně, dokazuje hned na počátku, při zřizování výše zmiňované komise.

Metropolitní rada totiž přijala jako závazné a platné usnesení, že samotná komise bude vybrána otevřeným výběrovým řízením, kde úplně každý, kdo má k církvi hluboký a odpovědný vztah, bude mít možnost prezentovat svou vizi pro nakládání s prostředky z majetkového vyrovnání. Každá církev, a nejinak je tomu i u naší Pravoslavné, má ve svých řadách odborníky z různých odvětví, ekonomy, sociální pracovníky, úředníky a další, kteří o sobě kolikrát ani nevědí, kteří ale velmi chtějí církvi pomoci a pracovat pro ni. Veřejné výběrové řízení je možností, jak těmto lidem dát šanci, šanci se setkat, šanci spolupracovat. Nejvyšší orgán církve pak vybere takové lidi, kteří spolu utvoří tým a budou naplno pracovat pro budoucí zabezpečení církve. Vize, které se v rámci výběrového řízení nashromáždí, mají řešit situaci církve ve společnosti v podrobném desetiletém výhledu, a následně také ve výhledu celého majetkového narovnání, tj. 30 let.

Vikární biskup Olomoucko-brněnské eparchie, biskup hodonínský Jáchym, k přijatému usnesení MR dodává: „Pracuje se konečně na sestavení celého systému nakládání s restitucemi tak, aby byl etický, průhledný, transparentní pro církevní i širokou veřejnost (ta nyní v období krize vnímá restituce jako velké zlo a nepodporuje je), maximálně odolný vůči korupci, aby měl kontrolní orgány a skutečné odborníky schopné jednotlivé projekty správně legislativně upravit.

Proto je velmi důležité, abychom nyní svým osobním přínosem dali jasně najevo, že Církev o to zájem skutečně má. Doufám, že se nám podaří podobný tým prosadit i v rámci naší eparchie. Vše se bude ještě legislativně vyvíjet a budeme pak pracovat buď na úrovni jednotlivých eparchií, kdy každá eparchie bude mít svůj tým odborníků, nebo v jednom týmu společně v rámci obou eparchií v ČR. Teď je nejdůležitější, aby se dali dohromady lidé schopní a ochotní na dané úrovni pomoci, aby se tento problém stal veřejným a měli ho konečně v moci lidé kvalifikovaní, samozřejmě s potřebnou vazbou na naše orgány a s řádnou kontrolou“.

Metropolita českých zemí a Slovenska Kryštof, mj. předseda Metropolitní rady, na zasedání konstatoval, že tato doba je vskutku epochální: „V novodobých dějinách se jedná o další epochální mezník v církevním životě. Zákon o majetkovém narovnání je ohromnou šancí, ale i nelehkým závazkem pro všechny členy církve. Bude to doba vskutku nelehká a velmi náročná. Je to velká šance ukázat naší společnosti, že Pravoslavná církev v ní má nezastupitelné místo.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Konec kauzy Vrbětice

15:22 Petr Hampl: Konec kauzy Vrbětice

Denní glosy Petra Hampla.