Protikorupční Kverulant: V důsledku podpory biopaliv museli loni motoristé zaplatit navíc téměř 3 miliardy

22.02.2016 15:15

Podpora biopaliv přišla české motoristy v roce 2015 na 2,688 miliardy korun, o které se jim prodražil nákup pohonných hmot. Litr benzinu stál v důsledku povinného přimíchávání lihu v průměru o 0,19 Kč více. Povinně přidávaná řepka olejka prodražovala naftu v průměru o 0,44 Kč na litr. Za posledních pět let tak stát donutil motoristy sáhnout do kapes pro téměř 13 miliard korun navíc.

Protikorupční Kverulant: V důsledku podpory biopaliv museli loni motoristé zaplatit navíc téměř 3 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Silnice, ilustrační foto

Povinnost přimíchávat do klasických paliv biosložku trvala i v roce 2015. Do benzinu bylo přimícháváno 4,1 % lihu a do nafty 6 % biosložky, zpravidla metylesteru řepky olejky, známého jako MEŘO. Jeho cena činila loni v průměru 17,46 Kč/l oproti 10,39 Kč/l za klasickou naftu, takže průměrný motorista jezdící na naftu byl loni nucen vydat na údajné zpomalovaní klimatických změn 620 Kč. Zdražení s sebou neslo i povinné přimíchávání lihu do benzinu – zatímco litr čistého benzinu stál v průměru 10,58 Kč, litr lihu vyšel na 15,06 Kč. Majitele benzinového motoru tak stát donutil připlatit si loni v průměru 270 korun. Celkem motoristé vydali při tankování navíc částku 2,7 miliardy korun. V letech 2013 a 2014 to bylo přibližně 2,5 miliardy, v roce 2012 jen o něco méně, a to 2,4 miliardy korun. V roce 2011 to bylo 2,8 miliardy korun. Za posledních pět let tak stát donutil motoristy sáhnout do kapes pro téměř 13 miliard korun navíc.

Obecně prospěšná organizace Kverulant.org koncept biopaliv kritizuje dlouhodobě. Její ředitel Ing. Vojtěch Razima k tomu říká: „Výroba a podpora biopaliv je drahá a neefektivní a spalování bionafty škodí lidskému zdraví víc, než se původně myslelo. Proto je naším cílem toto škodlivé plýtvání zastavit. A společně s dalšími se nám to daří. V květnu 2015 se EU definitivně shodla, že používání biopaliv ze zemědělských plodin v dopravě omezí z původních 10 % na 7 %. EU také donutila Českou republiku zrušit k 1. lednu 2016 nulovou spotřební daň na biopaliva. Čistá biopaliva tak začala být dražší než klasická, což vedlo prakticky k zastavení jejich prodeje.
 
Jasně se tak ukazuje, že navzdory tomu, co nám mnozí politici před lety tvrdili, nejsou biopaliva ani po letech vývoje konkurenceschopná. Životní prostředí je totéž co prostředí k životu, proto je třeba se do omrzení ptát, kolika lidem na světě, a především v České republice biopaliva prospívají, jak se zlepšil jejich a náš každodenní život a kolika z nás naopak biopaliva uškodila. Zatím to vypadá, že ve světě biopaliva způsobila velké zdražení potravin, škodí i 5 milionům motoristů v ČR a s jistotou prospívají jen Andreji Babišovi, který je vyrábí.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

15:49 David Rath: Kámen mudrců, euro a koruna

Císař Rudolf II. proslul svojí snahou získat kámen mudrců, který dokáže sprosté olovo změnit na ušle…