Richard Seemann: V německé sociální demokracii se hnuly ledy směrem k velké koalici

23.11.2017 12:56

V Berlíně po zhroucení sondáží jamajské koalice pokračují jednání o vytvoření nové spolkové vlády. K tomu směřují rozhovory, které vede spolkový president Frank-Walter Steinmeier s představiteli jednotlivých stran.

Richard Seemann: V německé sociální demokracii se hnuly ledy směrem k velké koalici
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Frank Walter Steinmeier

Naděje, že by se obnovila koalice ve formě jamajiky je více než nepravděpodobné, protože šéf liberálů Christian Lindner po setkání s prezidentem prohlásil, že je po zkušenostech pro Svobodné nepřijatelné. Ve středu odpoledne jednal Steinmeier s bavorským ministerským předsedou Horstem Seehoferem a ve čtvrtek je očekáván v jeho sídle v zámku Bellevue šéf sociálních demokratů Martin Schulz. Spolkový prezident, který je odpůrce předčasných voleb musí podle ústavy navrhnout kandidáta nebo kandidátku na úřad spolkového kancléře a toto setkání může sehrát klíčovou úlohu. Politologové pochybují, že by opakované volby přinesly nové rozložení politických sil a Německo by se po měsíce zmítalo v krizi, která by se projevila i na celoevropské úrovni

K jednání dochází v době, kdy ve středu byl zvolen ministerským předsedou Dolního Saska, druhé největší německé spolkové zemi, sociální demokrat Stephan Weil. Den předtím byla podepsána mezi ním a křesťanským demokratem Bernd Althusmannem koaliční smlouva po pouhém měsíčním jednáním. Potvrzena na byla tzv. malých sjezdech obou stran a obsahuje zrušení plateb za školky, snížení tempa zavádění inkluze do školství spojené s přijmutí tisíce nových učitelů a rozšíření bezpečnostního sboru o patnáct set policistů. Červeno – černá koalice má pevnou většinu 105 poslanců v 137 členném v zemském sněmu, který poprvé v dějinách má pět stranických frakcí. Novou je Alternativa pro Německo, která získala devět poslanců, vedle tradičních sociálních a křesťanských demokratů, zelených a liberální FDP. Velká koalice vystřídala předchozí sociálně demokratickou se zelenými, která nezískala většinu. V 71leté historie tohoto sněmu stojí po prvé v jeho čele žena, sociální demokratka Gabriele Andretta, která byla jednomyslně zvolena.

Hladký vznik velké koalice v této osmi milionové spolkové zemi se stal právě v době, kdy se zhroutilo jednání o jamajském uskupení v Berlíně a podporuje tak myšlenku, aby se tak stalo východiskem i na spolkové úrovni.

Schulz sice v pondělí znovu prohlásil, že jeho strana vstupuje do opozice, ale následný den se ledy v jejím středu hnuly. Mluvčí jejího pravého křídla tzv. Seeheimerského kruhu Johannes Kahrs prohlásil, že sociální demokracie nemůže za vzniklé situace vyloučit možnost obnovení velké koalice. Vyzval Schulze aby v rozhovoru s prezidentem se vzdal kategorického stanoviska v odmítání přístupu k jejímu obnovení. Další význačný člen SPD Reinhold Robbe upozornil, že uvnitř strany v těchto hodinách sílí tlak na Schulze, že by měl otevřít cestu k velké koalici s křesťanskými stranami CDU/CSU. Rovněž hospodářské fórum SPD se vyslovilo pro otevřená jednání s křesťanskými unionisty. Ekonomický mluvčí sociálně demokratické poslanecké frakce Bernd Westphal podporuje tento postoj protože strana musí říct konečně jasné slovo k tomuto problému. Právní expert frakce Johannes Fechner varuje stranu aby se proto nedrala za provedením nových voleb a rozhovor se spolkovým prezidentem brala s plnou vážností. Komentátoři poukazují, že velkou výhodou je, že rozhovor Steinmeiera se Schulzem je mezi stranickými soudruhy, kdy šéfovi SPD bude těžké říci neodvolatelné ne k velké koalici. Podmínkou podle posledních informací by však byla bez Angely Merkelové a obdržení ministerstev zahraničí a financí.

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…