Štěpán Křeček: Propad cen benzínu a nafty nebere konce

22.08.2019 14:23

V uplynulém týdnu jsme byli svědky dalšího snižování cen pohonných hmot. Tempo snižování cen je však velmi mírné a ceny se postupně začínají ustalovat poblíž současných úrovní. Benzin Natural 95 zlevnil o 7 haléřů na průměrnou cenu 32,69 koruny za litr. Nafta zlevnila o 5 haléřů na průměrnou cenu 31,81 koruny za litr. Do konce srpna nelze očekávat prudké výkyvy v cenách a bude docházet jen k haléřovým pohybům.

Štěpán Křeček: Propad cen benzínu a nafty nebere konce
Foto: BH Securities
Popisek: Ing. Štěpán Křeček, MBA, hlavní ekonom BH Securities

Rétorika Donalda Trumpa ohledně nutnosti snížení úrokových sazeb ve Spojených státech se zatím příliš neprojevuje na kurzu dolaru vůči koruně. V uplynulém týdnu dokonce došlo k mírnému posílení americké měny vůči té české na kurz 23,23 CZK/USD. Současné pohyby na měnovém trhu velmi mírně zdražují dovoz ropy do České republiky, ale na koncových cenách u čerpacích stanic se to příliš neprojevuje.

Na začátku uplynulého týdne docházelo k poklesu ceny ropy Brent až k úrovni 58 dolarů za barel. Následně se však trend otočil a cena ropy se vrátila k úrovni 60 dolarů za barel, což je podobá hladina jako před týdnem. Současné dění na trhu s ropou podobně jako na měnovém trhu nevede k nutnosti cenových korekcí. V důsledku tohoto vývoje lze očekávat, že se v blízké době ani koncové ceny pohonných hmot nebudou příliš měnit.

Trh s ropou začíná ovládat trend klesající spotřeby. Poptávka v 18 zemích s nejvyšší spotřebou ropy přesahující 1 milion barelů denně klesla. V období od března do května byl dokonce zaznamenán meziroční propad o téměř 0,2 procenta, což je nejvýraznější pokles od třetího čtvrtletí roku 2014. Na vině je snižování výrobní aktivity a vidina možného příchodu krize. Situaci rovněž neprospívá predikce klesající výroby konvenčních typů automobilů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

13:04 Zbyněk Fiala: Úroky dolů, a koruna drží

Snižování základní úrokové sazby na 5,25 procenta nás sice drží daleko od cílových 2 – 3 procent, al…