Václav Nepraš: V zákoně o bezpečnostní činnosti chybí větší prostor pro spolupráci soukromého a veřejného sektoru

11.12.2015 18:15

oslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes by dnes měla v prvém čtení projednat vládní návrh dlouho připravovaného zákona o bezpečnostní činnosti. Jedná se o návrh zákona, který definuje soukromou bezpečnostní činnost, upravuje podmínky jejího výkonu, podmínky výkonu bezpečnostní činnosti pro vlastní potřebu a působnost Ministerstva vnitra ČR a dalších orgánů v této věci.

Václav Nepraš: V zákoně o bezpečnostní činnosti chybí větší prostor pro spolupráci soukromého a veřejného sektoru
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

Připravený návrh zákona je v této chvíli kompromisem - podporuje dodavatele kvalitních služeb, avšak například nerozšiřuje prostor pro spolupráci soukromého a veřejného sektoru, nenabízí podmínky pro nové služby či větší zapojení profesních sdružení Hospodářské komory ČR.

Na přípravě zákona se od samého začátku podílela jak odborná veřejnost, tak i podnikatelé z oboru bezpečnostních služeb, a to prostřednictvím živnostenských společenstev začleněných v Hospodářské komoře ČR. Soukromé bezpečnostní činnosti se podstatně liší od jiných forem koncesovaného podnikání. Je to především možnost zasahování do právních poměrů třetích osob při ostraze osob a majetku, při činnosti soukromých detektivů i při instalaci technologií.  Odborná veřejnost i seriozní podnikatelé se shodují, že chtějí právní rámec oboru řešit, chtějí zlepšit pověst a vztah k veřejnosti a chtějí odstranit současný stav obcházení koncesovaných živností jinými živnostenskými oprávněními – tzv. šedou zónu. Chtějí oddělit profesionální a eticky „naladěné“ firmy od těch druhých. A licenční řízení je cesta, byť za cenu regulace a určité zátěže pro podnikatele i stát. Podle návrhu zákona bude soukromou bezpečnostní činnost moci vykonávat pouze ten, kdo je držitelem licence vydané Ministerstvem vnitra ČR.

Připravený návrh zákona je však v této chvíli kompromisem. Z původně navržené jednoznačně represivní normy vznikl materiál, který podporuje dodavatele kvalitních služeb, avšak neřeší některé náměty z podnikatelského prostředí. Například nerozšiřuje prostor pro spolupráci soukromého a veřejného sektoru, nenabízí podmínky pro nové služby, či větší zapojení profesních sdružení Hospodářské komory ČR. S odstupem několika let od nabytí jeho účinnosti jej bude určitě potřeba, na základě získaných poznatků, novelizovat. Jestliže stát chce spořit i v oblasti bezpečnosti, poroste úloha soukromých bezpečnostních služeb a k tomu je potřeba vytvořit „rozumný“ právní základ. A ten by mohl vzniknout.

Ing. Václav Nepraš,
člen představenstva HK ČR, předseda Bezpečnostní sekce HK ČR, prezident Asociace Grémium Alarm

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

12:16 Bohdan Babinec: Není chování mocných světa, Evropské unie, USA a NATO farizejské?

Jsme svědky brutální války, kterou vede agresivní Putinovo Rusko proti Ukrajině. Tuto agresi odsoudi…