Vaše Věc: Koalice se připravuje na dlouhou bitvu proti Islámskému státu

11.11.2016 14:39

Minulé úterý se v Paříži sešlo 13 ministrů obrany států koalice, kteří zde ladili svou strategii v Iráku a Sýrii.

Vaše Věc: Koalice se připravuje na dlouhou bitvu proti Islámskému státu
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Rakka

Bitva s Islámským státem (IS) o Mosul bude dlouhá a těžká, neboť této organizaci jde o mnoho. „Operace se však odehrávají podle plánů,“ uvádí francouzský ministr obrany Le Drian, který přijal svých dvanáct protějšků ze zemí vojensky angažovaných v boji proti IS na francouzském ministerstvu obrany.

Prezident Hollande se domnívá, že znovudobytí Mosulu není zdaleka jednoduché. A je třeba předjímat důsledky pádu města. V řadách uprchlíků opouštějících město budou rovněž teroristé, kteří splynou s davem a jejichž zájem je dostat se dále, nejlépe do města Rakka.

„IS ještě nepadl a nyní je čas, kdy musíme zvýšit naši snahu, vytrvalost a náš um,“ uvedl francouzský ministr obrany na tiskové konferenci.

Pár dní po začátku ofenzivy v Mosulu se koalice soustředila na znovuzásobení tohoto druhého největšího iráckého města a připomněla možné scénáře, včetně dobytí Rakky – samozvaného hlavního města džihádistů z IS v Sýrii.

„Naše vítězství proti Islámskému státu ve městě Manbidž a Dábik nás posílila. Připravili jsme pro naše partnery základny vedoucí až k sídlu organizace IS ve městě Rakka,“ blahopřál si americký ministr obrany a notoval si s francouzským ministrem obrany Le Drianem v tom, že je třeba Daeš „totálně neutralizovat“, a to jak v Iráku, tak v Sýrii i dalších zemích.

„Jak v Mosulu, tak v Rakce se bez otálení pokusíme umístit vojenské síly, schopné města pevně sevřít. Dodáme všechny potřebné zbraně a potraviny,“ uvedl americký ministr obrany.

Podle ministrů obrany, kteří se sešli v Paříži, by proudy džihádistů mohly být zredukovány, ale i přesto je nutná stálá bdělost.

„Ptáme se sami sebe, jakou podobu by Daeš mohl mít v budoucnu v naší zemi. Je zde nebezpečí, které musíme vojensky porazit, ale které je tzv. „virtuálním chalífátem,“ uvedl Le Drian, zdůrazňující rizika atraktivity, která by džihádisty mohla lákat i poté, co ztratí své pozice v Iráku a Sýrii.

Turecko se setkání v Paříži neúčastnilo a ministr Le Drian se svým americkým protějškem A. Carterem se s tureckým ministrem obrany sešli v Bruselu. Oba ministři však zůstali obezřetní. „Naše cíle a naše ofenziva musejí být shodné,“ shrnul schůzku Le Drian.

(podle Le Figaro, zp)

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

20:57 Štefec (Trikolora): Tak kdo tady vlastně vede válku?

Vyjádření experta Trikolory k útokům na kritiky války.