Viliam Buchert: Nové kandidátky, stará politika. Volby změnu nepřinesou

21.08.2013 7:32

Když se před několika dny objevilo, že expremiér Petr Nečas udělal z Jany Nagyové svoji asistentku v Poslanecké sněmovně, ani členové ODS nevěděli, zda se tomu mají smát nebo se otřásat hrůzou. A podobné to bude po předčasných volbách. Sestavování kandidátek ukazuje, že sněmovnu může trochu změnit pouze příchod jiných stran, ale ani to nebude nic, na co se můžeme těšit.

Viliam Buchert: Nové kandidátky, stará politika. Volby změnu nepřinesou
Foto: top09.cz
Popisek: Viliam Buchert

Po volbách z konce května 2010 se ve sněmovně objevilo až 114 nových poslanců a poslankyň. Mnoho novinářů a politologů hned přišlo s tvrzením, že můžeme očekávat „novou politiku“. Nic takového se nestalo. Bylo to ještě horší, než v minulosti. Přeběhlík střídal přeběhlíka, několik zákonodárců je ve vězení či jsou obvinění, sněmovna připomínala všechno jiné, jen ne důstojný zákonodárný orgán. A její důvěra u veřejnosti klesla podle průzkumů na pouhých 15 až 20 procent. Naprostým fiaskem například končí účinkování tehdejší „nové strany“, Věcí veřejných.

Další volby jsou na krku a to, co zatím víme o sestavování kandidátek, nevěští opět nic dobrého. Tradiční parlamentní strany nasazují většinou známá jména.

Ani subjekty, které jsou mimo, lidovci či zelení, s ničím převratným nepřijdou. Zemanovci pak představí mix obehraných politiků (ministr vnitra Martin Pecina, kancléř Vratislav Mynář) a regionálních zástupců, hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury je zjevné UFO a snad pouze ANO Andreje Babiše přichází s nováčky. Jenže u Zemanovců a Babišovců nevíme, zda ve volbách uspějí.

Země se přitom ocitá v poslední době kromě ekonomických problémů i ve vážných politických turbulencích a předčasné volby jsou nejčistším řešením, jak se pohnout z místa. Podobně jako po minulém hlasování do Poslanecké sněmovny v roce 2010 ale není žádný důvod si myslet, že něco zásadního se změní.

Jasné se zdá zatím pouze to, že přicházejí léta vlády levice na všech úrovních – od prezidenta, přes sněmovnu, Senát, Ústavní soud až po řízení významných institucí a státem ovládaných firem. Pro pravici nastává zřejmě nejsložitější doba v polistopadové historii. Pokud se její zástupci ocitnou v čisté opozici, vygeneruje to postupně i nové tváře, které snad dostanou šanci už ve volbách do Evropského parlamentu v květnu příštího roku i v následujících podzimních volbách do Senátu a zastupitelstev obcí včetně hlavního města Prahy. Problémem ale je, že do politiky se v době destrukce celého systému moc lidí nepohrne.

Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pravybreh.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

18:28 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – 352. díl. Schmeedovy paměti

Čtenářský zážitek Petra Žantovského z pamětí Woodyho Allena.