Vít Klíma: BREXIT, ale odkud?

16.06.2016 18:19

Většina komentátorů si všímá negativních důsledků Brexitu, a to jak pro Británii samu, tak i na Unii jako celek, ale prakticky nikdo si neklade otázku, odkud vlastně Británie odchází. Z původního (konceptu) EU vzešlého z pera otců - zakladatelů, nebo už ze Svaté říše římské národa německého? V tom je setsakra velký rozdíl! A to nejen pro Brity, ale i Čechy a Slováky.

Vít Klíma: BREXIT, ale odkud?
Foto: archiv tan
Popisek: Brexit

Otcové zakladatelé chtěli vytvořit z EU silnou federaci, která by byla plně konkurenceschopná největším světovým mocnostem, jako je Čína, Rusko a USA. Přechod z konfederace k federaci se měl odehrát ve třech postupných krocích: společným trhem počínaje, přes společnou měnu, společným státem konče. Jedním z důvodů, proč tento plán nevyšel, byl mimo jiné odpor Velké Británie, která chtěla sdílet s Unií jen výhody plynoucí ze společného trhu, ale o přidání se ke společné měně a federalizované Evropě, nechtěla ani slyšet. EU tak zůstala právní podstatou konfederace - obrazně řečeno - konvojem 28 lodí, z něhož odpojí-li se jedna, či několik, nic vážného se nestane. Maximálně se sníží „cena" zbylého konvoje („celková váha EU"). Na druhé straně nelze vyloučit, že nějaký „menší Schengen" by byl akceschopnější a efektivnější, což by „cenu" konvoje mohlo „dorovnat". Souhrnně řečeno: odchod Britů z EU by znamenal jen začátek života v „odděleném manželství" a dál se uvidí.

Svatá říše římská národa německého

Nevím, zda se s laskavými čtenáři shodnu, ale BREXIT mě netrápí tolik, jako postupná a nenápadná přeměna EU ve Svatou říši římskou národa německého Otcové zakladatelé dali do vínku konfederace rovnost všech členských zemí EU a vložili do ní pojistku ve formě možnosti veta, každé členské země k návrhu, s nímž by daná - obvykle menší země - nesouhlasila. Jinými slovy, jedna země nešla přehlasovat ostatními. Situaci zásadně mění podpis tzv. Lisabonské smlouvy, která už přehlasování menšiny kvalifikovanou většinou umožňuje. Češi a Slováci se o tom mohli přesvědčit na vlastní kůži u hlasování v případě tzv. uprchlických kvót a držení střelných zbraní. Rovnost zemí, která stála v základech EU, tak byla nenávratně ztracena.

Iniciativu v EU převzala největší regionální ekonomická velmoc Německo a nastolilo v ní politiku: „co je dobré pro Německo, je dobré i pro zbytek EU". V případě finanční krize prosadilo politiku „úspor a škrtů" a v případě migrační krize smlouvu s Tureckem. „Zbytek" EU Německo většinou postavilo před hotovou věc s varováním, pokud jeho rozhodnutí nějaká země neschválí či zpochybní, bude krácena na benefitech vyplývajících z členství v Unii, nejčastěji na fondech soudržnosti. Evropská Unie se tak posupně měnila z původního spolku rovných zemí ve Svatou říši římskou národa německého. Otázka, která stojí nejen před Brity, ale i Čechy a Slováky, zní: „chceme ve Svaté říši národa německého skutečně žít"?

Vyšlo v rámci mediální spolupráce s Literárními novinami.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

14:56 Ivo Strejček: Petr Pavel znovu ukázal, že jeho prezidentování je pro naši zemi nebezpečné

Prezident Petr Pavel o sobě v minulých dnech dal vědět. Nemám na mysli jeho jakousi nehodu na motorc…