Vladimír Pelc: Legalizace prostituce není nic nemorálního

04.02.2014 16:16

Pražské zastupitelstvo chce zákon, jenž by prostituci podrobil pravidlům. Podmínky: 18 let věku, zdravotní způsobilost, bezúhonnost, individuální povolení a licence pro provozovatele veřejných domů na vymezené období, vyloučení prostituce z určených míst, zdravotní a bezpečnostní kontrola ad., a vysoké pokuty při porušení předpisů.

Vladimír Pelc: Legalizace prostituce není nic nemorálního
Foto: internet
Popisek: Prostitutka na posteli

Pražské zastupitelstvo, jako předtím už mnoho let někteří politici, chce legalizaci prostituce. Legalizace v tomto případě znamená uzákonění podmínek pro nabízení sexuálních služeb.

Nelegalizovaná, tedy prostituce nepodřízená pravidlům, s sebou nese kriminogenní prostředí, nebezpečí zdravotní aj., a též neplacení daní a pojistného.

Podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, sice jsou příjmy z poskytování sexuálních služeb zdaňovaným předmětem daní z příjmů; u fyzických osob podle § 10, u právnických – když je právnická osoba provozovatelem vykřičeného domu – podle § 18 zákona; avšak tyto příjmy nejsou z hlediska správy daně spravovatelné, takže se fakticky nezdaňují, ani se z nich neodvádí platby na zdravotní pojištění a sociální zabezpečení. Pracovníci správce daně, „berňáku“, nemají nástroje, jak takového daňového poplatníka identifikovat, jak a podle čeho stanovit daňový základ atd.

Před asi deseti dvanácti lety jsem pro jednání daňové komise ministerstva financí musel odhadnout (přesně to propočítat nelze), kolik stát tratil na nezaplacených daních a pojistném z příjmů z prostituce; na základě rozličných údajů (i od obcí, policie atp.) jsem došel k tomu, že na daních a pojistném tehdy stát ročně přicházel minimálně o 40 miliard korun (čtete správně: miliard). Kolik je to dnes?

Proč někteří politici nechtějí prostituci legalizovat, tedy proč nechtějí, aby byla podřízena pravidlům a placení daní a pojistného? A proč hovoří demagogicky o tom, že by se v případě podřízení pravidlům stal stát pasákem?

Důvod, proč takto halasně proti legalizaci prostituce vystupují, je především ekonomický: Z černých, tedy nezdaněných peněz, z příjmů, z nichž se neodvádějí ani daně ani pojistné, se jednodušeji vybraní regionální, nadregionální i celostátní politici, policisté, pracovníci státní správy ad. uplácejí. Z příjmů zdaněných by to šlo hůře; to jsou „drahé“ peníze.

Buď bude na příjmech z legalizované prostituce finančně zainteresován stát, nebo, za současného stavu, příjemci úplatků, mafiánská uskupení a podobní.

Daně z hříchů existují, a jsou daněmi častými a inkasně sytými – jsou to daně z prodeje alkoholu, tabáku i činnosti pornoprůmyslu. Proč by k nim neměly patřit daně z příjmů, jež plynou z nabízení sexuálních služeb?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

střelba na FF

Dobrý den, kdy bude ukončeno vyšetřování střelby na FF? Netrvá vyšetřování nějak dlouho? A druhá věc, co mě zajímá je, zda stát nějak odškodnil nebo odškodní rodiny obětí? Já netvrdím, že za to stát může, ale je to to nejmenší, co můžete udělat.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Milan Knížák: Zbytečná svoboda

9:13 Milan Knížák: Zbytečná svoboda

Viděl jsem rozhovor DVTV s paní Olivovou, která se představuje jako umělkyně a pedagožka. Není ani j…