Češková (ODS): Bude Evropská unie chránit ženy i před nimi samými?

22.03.2010 4:08

Ženy v Evropské unii mohou být brzo zbaveny svobody rozhodování.

Češková (ODS): Bude Evropská unie chránit ženy i před nimi samými?

Část europoslanců stále trvá na další zbytečné regulaci, která bude v důsledku znamenat nejen obrovskou administrativní a finanční zátěž pro malé a střední podniky a podnikatelky, ale především ohrozí samotné postavení žen na trhu práce.

Vyplývá to z únorového hlasování výboru Evropského parlamentu pro práva žen a rovnost pohlaví. Ženy by si například nově musely vybrat 6 týdnů povinné plně placené mateřské dovolené po porodu, nárok by pak měly na 20 týdnů plně hrazené mateřské. Vzniknout má i institut dvoutýdenní povinné placené otcovské dovolené.

Dále čtěteVelké strany si ženy na kandidátkách nehýčkají

Pracovně právní postavení těhotných žen a žen po porodu v EU dosud upravuje směrnice Evropské komise z roku 1992. Ta například členským státům předepisuje minimální délku mateřské v trvání 14 týdnů. Aktualizovaná podoba této směrnice, o které nyní spolurozhoduje Evropský parlament, navrhla 18 týdnů mateřské a státům doporučila, aby v tomto období ženy pobíraly příspěvek ve výši 100% mzdy. Levice v parlamentním výboru pro ženská práva a rovnost pohlaví ovšem se směrnicí naložila po svém a pokusila se členským státům bez ohledu na jejich potřeby a ekonomickou situaci nařídit minimálně dvacetitýdenní povinnou mateřskou se stoprocentní náhradou platu.

"Za snad největší absurditu považuji to, že by se všechna tato nařízení povinně vztahovala i na OSVČ, tedy na ženy-podnikatelky," říká europoslankyně Andrea Češková (ODS, EKR). "Souhlasím samozřejmě s tím, že ženy v období těhotenství a v období po porodu potřebují pracovně-právní ochranu. Ale jen tam, kde to má smysl. Nemůžeme přece ženám a zvlášť podnikatelkám odepřít svobodnou volbu rozhodnout se, zda chtějí pokračovat v práci či nikoliv, tedy chránit je před nimi samými."

ČtěteTopolánkovo velké zklamání: Ubývají nám voliči, hlavně ženy

"Navíc jsem přesvědčena, že Evropská unie by neměla za matky a otce v celé Evropě rozhodovat, jak dlouhou mateřskou a rodičovskou dovolenou potřebují. Některé evropské země mají již dnes mnohem vstřícnější pravidla, než jaká chce zavést tato směrnice. Jdou ale cestou motivace, nikoli regulace. "

Podle skupiny Evropských konzervativců a reformistů, ve které pracují i europoslanci zvolení za ODS, by směrnice v této podobě ženám ještě více zkomplikovala jejich postavení na trhu práce.

O konečné podobě směrnice měl Evropský parlament rozhodnout na svém březnovém plenárním zasedání v Bruselu. Poslancům ze skupiny Evropských konzervativců a reformistů se ovšem podařilo přesvědčit ostatní nesocialistické politické skupiny, aby ještě společně požádaly Evropskou komisi o vypracování skutečně kvalitní studie dopadů směrnice na ekonomiku i na postavení žen na pracovním trhu. Evropská komise přislíbila, že studii vypracuje do května tohoto roku.

"Jsem ráda, že se nám podařilo hlasování o této směrnici ještě odložit. Věřím, že studie podpoří naše argumenty a že se směrnice v této nesmyslné podobě na plenární zasedání vůbec nedostane," říká europoslankyně Andrea Češková.

JUDr. Andrea Češková, poslankyně EP

Dále čtěte:

VIZE 2020 - Konečná verze

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ods.cz

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

cenzura

Jak v EU ovlivníte, zda u nás bude zachována svoboda projevu, kterou má snahu tato vláda omezit a jak píšete i vy, schovává to za jakýsi boj s dezinformacemi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…