Kafka (ODS): Důchody - čelem vzad a zpět

22.03.2010 14:03

Cesta delegace Výboru pro sociální politiku do Rumunska

Kafka (ODS): Důchody - čelem vzad a zpět

Začněme zajímavým vývojem tohoto problému.

Před vstupem do EU měli v R standardní průběžný a hlavně jednotný důchodový systém. Jeho výše se vypočítala - hodně zjednodušeně řečeno - jako % bývalého platu a to bez redukce a všem jednotně. Nu ale pro vstup Evropská komise prý dala nešťasnému R podmínku zavést důchodové kategorie, ony speciální důchody pro důstojníky, policisty, rozvědčíky, politiky, diplomaty, ale i horníky a národní umělce. Podobné kategorie, které jsme u nás zrušili v roce 1992, jsou nespravedlivé, to jistě, privilegovaní lidé mají zvláště vysoké penze, často vyšší než jejich plat v době aktivní služby.

Dále čtěteKafka (ODS): Náhradní výživné podruhé

Na důchody v R mají vliv ještě další nepříznivé faktory, na jednoho penzistu připadá jeden poplatník v aktivním věku a to mimo jiné proto, že víc jak 2 miliony lidí v aktivním věku odešly pracovat a žít do ciziny a do penzijního systému své země neplatí. I těch, co platí je díky světovému útlumu méně. Veliké problémy dělají také předčasné důchody a právě ony privilegované penze, z celkového počtu 3 800 000 penzí je jich sice jen 200 000, ale finančně vydají na 2 000 000 normálních průměrných důchodů, takže to je jakoby země měla vyplácet 5 600 000 penzí. A to se ani kouzelníkům nemůže podařit. A tak si R půjčovalo a půjčovalo a teď musí splácet a na rozkvetlé důchody nemá. A MMF tlačí a chce, aby se platilo a šetřilo.

ČtěteKafka (ODS): Na obranu obstrukcí

Zvenku je řešení prosté, když se zruší kategorizované důchody, systému se podstatně uleví. Jenže zevnitř je řada lidí proti, hlavně ti, kdo privilegované důchody dostávají a míní, že na ně mají nárok až do smrti a chtějí se o to soudit až do Štrasburku. Proti jsou také ti, kdo by je měli dostat v nejbližší době. Poslanci a senátoři odcházejí rovněž do privilegované penze a tak se jim moc nechce být radikální, ale běžní voliči od nich chtějí, aby byli. Aby se penzijní systém obrátil zpět k jednotnému výpočtu z bývalých mezd, bez zvýhodňování. Střednědobě jim nic jiného nezbývá, ale i tak jim moc přeji sílu a odvahu udělat druhé důchodové „čelem vzad", zpátky k bezpečnějšímu a jednotnému penzijnímu systému.

VIZE 2020 - Konečná verze 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Kafka - profil

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Koten (SPD): Invaze imigrantů do Evropy pokračuje. Loni stoupla o 20 %

18:14 Koten (SPD): Invaze imigrantů do Evropy pokračuje. Loni stoupla o 20 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k migraci.