Podivné pozadí kauzy opravy Karlova mostu

04.05.2010 4:14

V kauze Karlův most padla další trestní oznámení.

Podivné pozadí kauzy opravy Karlova mostu

Asociace ASORKD podala v kauze Karlův most další trestní oznámení. Tentokrát je namířeno na architekta Ondřeje Šefců, který od počátku oprav v srpnu 2007 do prosince 2009 za Národní památkový ústav stavbu dozoroval a opět na šéfa magistrátních památkářů Jana Kněžínka. Po zjištění úrovně oprav byl generální ředitelkou NPÚ Naděždou Goryczkovou Šefců z mostu okamžitě odvolán. „Pan Šefců ve své pozici jednoznačně selhal a navíc klamal veřejnost, když do poslední chvíle ujišťoval, že most není probíhajícími opravami ničen. Nijak znehodnocení Karlova mostu nezabránil a proto nejen v této věci na něho Asociace prostřednictvím jejího prezidenta Pavla P. Riese podává trestní oznámení", řekl JUDr. Petr Kužvart, právník Asociace.

Tiskové konferenci byl přítomen i Petr Siegl z Akademie výtvarných umění, který zpracoval znalecké posudky pro Památkovou inspekci Ministerstva kultury i pro krajský úřad v Plzni, který svým rozhodnutím před měsícem Praze uložil pokutu 3,25 milionu korun. Profesor Siegl dodává: „Práce na mostě se neprováděly s ohledem na jeho význam. Nepřestávám věřit, že stovky bezdůvodně vyřazených kamenů, které jsou dnes v depozitáři, bude vůle vrátit zpět do zábradelních zídek."

Od průběhu stavebních prací se rovněž distancuje Svaz kameníků a kamenosochařů ČR. V jejich stanovisku se mj. píše: „Přestože sdružujeme řadu odborníků, kteří by se k problematice prováděných kamenických prací na Karlově mostě mohly odborně vyjadřovat, nebyli jsme nikdy k žádné diskusi přizváni. Není nám známo, že by kamenické práce prováděli řemeslníci či firmy, kteří jsou členy našeho Svazu. Jsme toho názoru, že stávající kritiku kvality prováděných kamenických prací zapříčinilo podcenění významu výběru kamenických odborníků pro opravu tak významné památky jako Karlův most je."

Opoziční zastupitelka Jana Ryšlinková (EDS) na tiskové konferenci uvedla: „Za tuto ostudu nese plnou odpovědnost primátor Pavel Bém. Neumím si představit, že by primátor jakéhokoliv jiného města přehlížel opravu takovéto památky. Budu se ho ptát, jak zabránil ničení mostu poté, co byl v září roku 2008 seznámen s výsledky státní kontroly Památkové inspekce a budu se ho také ptát na to, jak bylo naloženo s osmi miliony korun, které byly v roce 2005 vybrány celonárodní sbírkou."

Připomeňme jen, že tehdejší náměstek primátora Jan Bürgermeister byl tím, který inicioval co nedřívější zahájení prací na Karlově mostě. Výběrového řízení na mandatáře přestavby se zúčastnila pouze jediná firma - projektantská Mott MacDonald, v níž již tehdy byla zaměstnána Bürgermeisterova žena Radka. Její role je zřejmě významnější, než by se mohlo na první pohled znát. V době, kdy měl Daut Kara (má v Mott na starost Karlův most) odjet na dovolenou, pověřil svým zastupováním právě Radku Bürgermeisterovou.

Asociace rovněž zjistila, že selhání Ondřeje Šefců nemuselo být nevědomé. S Janem Kněžíkem se zná řadu let a pracoval s ním na projektu rekonstrukce Senátu PČR. Kněžínek byl v té době kancléřem Senátu a Šefců za NPÚ tuto rekonstrukci dozoroval. Dnes Šefců pracuje nejen na NPÚ, ale i na katedře soukromého práva Vysoké školy CEVRO Institut. Památkář Šefců tam podle veřejně dostupných informací vyučuje vedle soudců, advokátů a profesorů z Právnické fakulty UK v Praze soukromé právo!

„Tyto skutečnosti jsou jedním z mnoha střípků velké mozaiky, dokládající propojení pracovníka NPÚ s magistrátem i lidmi z politiky napojenými na soukromé firmy, které provádějí opravu Karlova mostu. Již dnes jsme informováni o tom, že náměstek ministra kultury František Mikeš, kterého na ministerstvo delegovala ODS, má zadání zrušit rozhodnutí krajského úřadu v Plzni. Jeho možné propojení s Kněžínkem, Šefců a lidmi z pražské radnice budeme dále mapovat. Zatímco Kněžínek je pro památky škodnou na území Prahy, Mikeš je škodnou v celonárodním měřítku", naznačil další zájem Asociace její viceprezident Martin J. Kadrman.

Agentura SANEP v provedla v rámci projektu Sanep Public průzkum, jehož se zúčastnilo 28990 lidí, zda souhlasí s textem petice Za záchranu Karlova mostu. 57,6% s ním souhlasí, 12,5% nesouhlasí a 29,9% neví. „Výsledky průzkumu, který bude mít vypovídací hodnotu reprezentativního vzorku obyvatel, oznámíme do jednoho měsíce", dodal její ředitel Oldřich Zajíc.

Asociace v polovině května uspořádá na pražském Mariánském náměstí demonstraci za odstoupení Pavla Béma, Jana Kněžínka a radního Ondřeje Pechy. Bude sledovat podmínky vypsání nového výběrového řízení na kamenickou firmu, která by za dva roky měla provádět opravu kamenného pláště, kleneb a oblouků, stejně tak i průběh prováděných prací.

Více na:
www.zachrante-karluv-most.cz

Dále čtěte:
Opravu Karlova mostu hlídá žena Bürgermeistra. Střet zájmů?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

12:16 Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě na FF UK.